K dispozici byl speciální přístroj, který odhalil na rukou i tu sebemenší nečistotu. Jeho účinnost si vyzkoušelo asi 60 zájemců, mezi nimi i slečna Kateřina. „Pracuji ve zdravotnictví, proto jsem si chtěla přístroj vyzkoušet a možná se i poučit," prozradila zdravotní sestřička z interny.

Kritickým bodem jsou konce prstů

Den hygieny rukou se v brodské nemocnici konal již popáté.  Ti, kteří podstoupili proceduru pod speciální UV lampou, byli občas nemile překvapeni, jaké semeniště mikrobů se na jejich rukách hemží.  Jak si správně ruce mýt, aby byly skutečně čisté, vysvětlila nozokomiální sestra  Věra Deylová: „Dezinfekce rukou alkoholovým dezinfekčním přípravkem je nejefektivnější opatření v prevenci šíření škodlivých mikrobů a nozokomiálních infekcí.  Základem dezinfekce je správné mytí." Podle nozokomiální sestry jsou nejkritičtější místa konečky prstů, kde se nachytá nejvíc mikrobů,  hřbety rukou a palce. Dezinfekční přípravek je třeba vtírat do rukou, především do kritických míst, po dobu třiceti vteřin.

„Zdravotníci obstáli na výbornou. Jsou však v této problematice školeni. Zájemci z řad veřejnosti byli někdy překvapeni, že jejich ruce nejsou čisté, i když použili dezinfekci," zhodnotila akci nozokomiální sestra. Nicméně, jak dodala, pořád ještě je správná dezinfekce rukou ve zdravotnictví problém. Podceňují ho spíš starší ročníky, kupodivu i někteří lékaři.

Podle  Deylové není radno čistotu rukou podceňovat. Ruce zdravotníků jsou vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy. Zahraniční studie upozorňují například na možnost kontaminace zlatým stafylokokem nebo žloutenkou typu B.

K dodržování hygieny rukou jsou vyzývány prostřednictvím výstražných cedulek také návštěvy pacientů. „Návštěva by měla využít dezinfekce rukou před tím, než jde k lůžku pacienta. Na každém oddělení je na chodbě za tímto účelem k dispozici dezinfekční prostředek," upozornila Deylová. Pacienti by měli vědět, že v nemocnici jsou u zdravotníků nejen v dobrých, ale i v čistých, rukou.

Smrtelné infekce

Nozokomiální infekce jsou nákazy vzniklé v přímé souvislosti s pobytem lidí v nemocničním prostředí. Mohou se projevit i po propuštění do domácí péče či po překladu do jiného zařízení. Přenašečem může být zdravotnický personál a nemocní. Infekce mohou postihnout nejen nemocné, ale také zdravotnický personál. V rámci EU až 50 tisíc případů nákazy končí smrtí.