Ten v úterý navštívil i Chotěboř, ve středu a ve čtvrtek zavítá i na náměstí do Havlíčkova Brodu.

Zábava na zubařském křesle

„Dopoledne jsme absolvovali návštěvu přibyslavské mateřské školy. Celkem sto dvaceti dětem jsme formou pohádky vysvětlovali, jak si mají správně čistit zoubky. Aby se děti zbavily obav ze zubařského křesla, mohly si na něm pohrát s plyšákem," popsala dopolední činnost posádky zdravotnického kamionu studentka stomatologie, Lucie Nováková.

Odpoledne byl kamion na přibyslavském náměstí otevřen pro starší děti a dospělé. Zájem o návštěvu byl značný. „Samozřejmě nás zajímá hlavně vyšetření zubů a pigmentových znamének, protože teď všude straší s rakovinou kůže a člověk chce mít jistotu," svěřovali se vesměs návštěvníci stomakamionu.

Velký zájem o vyšetření potvrdil i kožní lékař Zdeněk Kaloš. „U všech pacientů, kteří si nechali vyšetřit podezřelá kožní znaménka a pigmentové skvrny, bylo vyšetření negativní. Ale už se nám během podobných akcí v některých případech stalo, že jsme odhalili včas skutečně závažný kožní problém a doporučili pacientovi odbornou léčbu," prozradil lékař. Zájem hlavně z řad seniorů byl také o vyšetření očí. Podle lékařky Zuzany Topolovské ale tonometr u žádného z návštěvníků stomakamionu zelený nebo šedý zákal neodhalil. Zjištěné oční vady byly běžného typu a odpovídaly věku vyšetřovaných pacientů.

Podle Dany Weberové, zastupující provozovatele stomakamionu, se akce tohoto typu pořádají pravidelně rok co rok ve větších městech regionu s cílem upozornit veřejnost na potřebu prevence závažných chorob.

Češi totiž prevenci v léčbě nemocí výrazně zanedbávají. To loni na podzim potvrdil i Celorepublikový screeningový projekt Mobilního zdravotně preventivního centra. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák dodal, že v dospělosti jsou preventivní prohlídky každé dva roky hrazeny zdravotní pojišťovnou. Pojišťovny by tak měly pacienty motivovat.