Budoucí zdravotní sestry zvítězily ve 20. ročníku dvoudenní mezinárodní soutěže mladých zdravotníků 
v poskytování první pomoci, která se konala v obci Mladá Bříště na Pelhřimovsku.

Za studentkami z Brodu se umístily studentky z německého Mutlangenu a z českého Šumperka. Včera o tom informovala ředitelka pořádající jihlavské střední a vyšší zdravotnické školy Marie Říhová.

Nejlepší velitelkou soutěžního družstva se stala Hana Paulíková z Jihlavy. „Uměla se podle poroty nejlépe rozhodovat a rozdělovat práci," řekla Říhová. Soutěžící řešili řadu modelových situací, s nimiž by se mohli setkat při vycházkách ve volné přírodě. Neměli žádné zdravotnické vybavení, byli nuceni improvizovat, poskytnout nejnutnější ošetření a přivolat profesionální záchranáře.

Při řešení havárie autobusu s 12 zraněnými bylo nejdůležitější roztřídit zraněné podle závažnosti úrazů. „Mezi figuranty se objevil i řidič autobusu, který imitoval infarkt. Soutěžící ho museli resuscitovat," uvedla Říhová. Role figurantů na dalším stanovišti organizátoři soutěže svěřili studentům z německé partnerské školy. „Bohužel se potvrdilo, že komunikace v cizím jazyce obecně stále není silnou stránkou našich studentů," podotkla Říhová.

Mezi soutěžními úkoly bylo například také poskytnutí pomoci při překotném porodu 
a diabetickém záchvatu.

Mezinárodní soutěže se zúčastnily dvě stovky studentů českých, slovenských, německých a norských středních zdravotnických škol, ale také zástupci rakouského Červeného kříže.⋌(čtk, edi)