Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se v Přibyslavi dělo s mrtvým Žižkou?

Přibyslav, Žižkovo Pole – Některé staré prameny uvádějí rozdílná data Žižkova skonu.

18.10.2014
SDÍLEJ:

Právě v říjnovém čase, kdy uplynulo rovných 590 let od Žižkovy smrti, je k místu jeho skonu omezený přístup. Mohylu z kvádrů dovezených z různých měst postavil v roce 1874 německobrodský stavitel Josef Šupich. Foto: Ivo Havlík

Jedna verze Starých rukopisů praví, že zemřel už 11. ledna 1424, druhá mluví o 21. říjnu 1424, ale většina se shoduje s historikem z časů národního obrození Wácslawem Wladiwojem Tomkem, který v roce 1879 napsal: „w ležení před Přibislawi poručil duši swau bohu a skonal dne 11. Října we středu před sw. Hawlem". Na otázku z titulku nejdostupněji odpovídá spisovatel tzv. literatury faktu Miroslav Ivanov v knize nazvané Kdy umírá vojevůdce a s dlouhým podtitulem: Záznam o zkoumání života a smrti Jana Žižky, kdysi čeledína krále Václava, poté horlivce pro zákon Kristův obzvláštní.

Ivanov s přispěním českých a maďarských(!) vědců různých oborů zkoumal, co se dělo s tělem legendárního válečníka po jeho smrti před branami Přibyslavi a hledá, kde byl Žižka 21. října 1424, ve svátek „památky 11 000 panen" pochován poprvé, a kde podruhé. Kde dnes vlastně leží to poslední, co z Žižky po téměř šesti stoletích zbylo. Jsou válečníkova kalva (lebeční klenba), stehenní kost a pravé žebro v katedrálním chrámu sv. Ducha v Hradci Králové, kam byl prvně pochován, nebo leží v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi, kam byl z obavy o bezpečnost jeho tělesných ostatků v době násilné rekatolizace (dočasně nebo navždy) přemístěn? Hlavní otázka, kterou si Ivanov klade, však v jeho podání zní: „Co se dělo v Přibyslavi s mrtvým tělem?" Zda v knize našel přesvědčivou odpověď, není slušné prozrazovat. Pointa literární detektivky by vzala za své.

Kout Havlíčkobrodska, ve kterém husitský vojevůdce zemřel, Ivanov popisuje jako „okouzlující celek: táhlé a měkké linie pahorků, téměř nekonečné pruhy zelených lesů; nahnědlé lány mizející někde za obzorem, ježatá strniště". To pořád platí. Ale neplatí už spisovatelův popis kamenné homole v Žižkově Poli: „Neprostupná houština vytvářela hradbu, takže z okolí nebylo dovnitř (na mohylu – pozn. IH) téměř vidět". Na podzim v roce 2004, u příležitosti 580. výročí Žižkovy smrti, byla tehdy 130 let stará mohyla přičiněním města Přibyslav a obce Žižkovo Pole rekonstruována, její zelené okolí zkultivováno a zahradnicky upraveno. Dobře udržované je kultovní místo českých dějin i dnes.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

18.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení