Sedmidenní incidence tam dosahuje téměř 1450 případů na sto tisíc obyvatel. „Nadále je nákaza šířena především komunitním přenosem, šíření je nejčastější v prostředí škol,“ potvrdila krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

V této souvislosti se Kraj Vysočina rozhodl využít armádních testovacích týmů, které nyní působí v odběrových stanech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě pro testování na vybraných školách napříč krajem. Kraj také požádá armádu, aby mobilní týmy mohly vypomáhat s mobilními odběry v ostatních okresech Vysočiny. Do jakých škol by vojáci měli zamířit se Deníku nepodařilo zjistit, krajská hygienická stanice nezvedala telefon.

Richard Habermann letos zažil úspěšnou sezonu.
Covid byl pro cyklistu Habermanna z Vysočiny horší, než když ho srazilo auto

Situace na středních školách, které zřizuje přímo kraj, je vlastně obdobná. „Na většině středních škol, zřizovaných Krajem Vysočina, evidujeme určitý počet žáků v karanténě nebo izolaci, stejně tak mezi pedagogy. Situace se na jednotlivých školách mění tak rychle, že nelze říci, že by teď někde vymykala kontrole, nebo byla doslova nejhorší,“ informovala Neuwirthová.

S ní souhlasí i ředitel Gymnázia Havlíčkův Brod Hynek Bouchal. „Tím, že jsme gymnázium, tak to u nás není tak hrozné, protože většina dětí je očkovaná. Stejně se ale situace mění poměrně často a i tady dochází k tomu, že se karantény točí často,“ vysvětlil Bouchal.

Ilustrační foto.
Na Vysočině se bude zkoumat ovzduší, vybráno je šedesát lokalit

Zároveň podle ředitele brodského gymnázia dochází k jedné další věci. „Neočkovaným nemáme za zlé to, že se nenechali naočkovat. Za to jsou většinou zodpovědní jejich rodiče. Neřešíme ani absence. Ale ty děti se postupně vyčleňují z jednotlivých třídních kolektivů. Protože třeba nastoupí do jedné karantény, na tři dny přijdou do školy, ale potom musí nastoupit do druhé karantény,“ konstatoval Bouchal.