„Na Mikulášskou mašinku jsme se chodili dívat snad každý rok. Skoro patnáct let. Když jsme začali, byla naše nejstarší ještě v kočárku,“ zavzpomínal otec čtyř dětí. Mikulášskou mašinku vypravoval na trať každoročně Spolek přátel železnice Chotěboř a kulturní dům Junior.

Letos ji nahradila aspoň pohádková cesta. Soutěžící děti si vyzvedly v kulturním domě v kouzelném okénku kartičku s úkoly. S kartičkou obešly jednotlivá stanoviště, kde na ně čekaly pohádkové bytosti. Čerti strašili kotlem, andílkové byli vlídní a Mikuláš rozdával z košíku sladkosti. „Zájem je velký. Ani jsme to nečekali. Pohádkovou cestu pořádáme už druhý víkend a zatím se zúčastnilo skoro 300 lidí,“ pochlubila se za pořadatele Markéta Mejstříková. Když děti splnily všechny úkoly, mohly si u okénka v Junioru vyzvednout sladkou odměnu.

Zlobivým tam čert přimíchal trochu uhlí nebo brambor. „Je moc dobře, že pořadatelé akci nezrušili úplně a nabídli jinou možnost zábavy. Kvůli koronaviru byly děti dlouho doma a nudí se,“ pochvaloval si pan Pavel a jeho čtyři ratolesti. „Nedalo se nic dělat. Tradiční chotěbořská akce Mikulášská mašinka má letos kvůli epidemii jinou podobu,“ konstatoval hlavní pořadatel Stanislav Pavlíček.

Fotogalerie: Mikulášská stezka v Chotěboři

Nicméně Mikulášskou mašinku chce Spolek přátel železnice Chotěboř vypravit na trať, ale zřejmě až po Novém roce. „Jestli bude epidemiologická situace příznivá, stane se součástí odměny pro děti z pohádkové stezky také jízdenka na výletní jízdu Mikulášské mašinky. Ovšem počet jízdenek bude limitován kapacitou vlaku. Půjde o vyhlídkovou jízdu zvláštním vlakem po Vysočině v délce 2–3 hodiny,“ vysvětlil Pavlíček. Mikulášská mašinka se koná s finanční podporou Kraje Vysočina a města Chotěboř.