Proč jste se rozhodli pro podporu ze strany KSČM?
Jedná se o otevřenou podporu KSČM jednobarevné radě sociální demokracie. 
Od začátku byly na stole dvě varianty: buď s KDU-ČSL, nebo s KSČM. U lidovců byla 
ve hře ještě varianta buď 
s nimi samostatně, nebo 
s hnutím Pro Vysočinu jako trojkoalice. Po zasedání krajského vedení jsme se rozhodli zkusit požádat jak KDU, 
tak KSČM o podporu naší jednobarevné rady. Lidovci deklarovali, že je to pro ně těžko přijatelné, komunisté druhý den řekli, že jsou ochotni nás podpořit.

Počítali jste s podporou komunistů od začátku?
Ne, jednali jsme úplně 
se všemi. Krajská rada je sice jednobarevná, ale na odborných věcech budeme celé čtyři roky spolupracovat 
se všemi zastupiteli. Pokud je návrh rozumný, tak mě nezajímá, jestli je zprava, zleva, či zprostředka. Na odborné úrovni budeme pracovat společně.

Centrála ČSSD vám do jednání nezasahovala?
Ne, v každém kraji se povolební vyjednávání vyvíjí úplně jinak. Měli jsme v rozhodování volnou ruku.

Vyjdete vstříc opozici a nabídnete jí funkce v kontrolních orgánech?
Kontrolní orgány musejí zůstat opozici. Budu prosazovat, aby KDU jako nejsilnější opoziční strana měla předsedu kontrolního výboru. Co se týká výborů a komisí, tam chceme, aby byla zachována parita podle počtu získaných mandátů, to znamená tři zástupce za ČSSD, tři za KSČM, dva za KDU a ODS a po jednom za TOP 09 a Pro Vysočinu. V regionu soudržnosti, což je zastřešující orgán, který rozděluje dotace z ROP Jihovýchod, bude mít ČSSD čtyři zástupce a po jednom budou mít ostatní strany.

Které nové tváře se objeví 
v Radě Kraje Vysočina?
Novou členkou rady se stala Jana Fialová, která bude zodpovědná za úsek školství, já bych měl mít na starosti úsek životního prostředí a zemědělství. Tyto dvě oblasti plánuji sloučit do jedné. Třetí bude Petr Piňos, který se stane neuvolněným radním. Měl by mít na starosti neziskové organizace 
a koncepční záležitosti.

Zaznamenali jste negativní reakce na to, že vaši vládu v kraji podpoří komunisté?
Delší dobu panuje ve společnosti špatná nálada, která je způsobena mnoha faktory. Lidé dávají na misku vah, jestli jistota, kterou dříve měli, nebyla lepší než svoboda, kterou mají dnes. Obecně se dlouhodobě řeší komunisté. Přijde mi to jako vyčpělé téma, jako by pravice neměla nic jiného, čím by dokázala lidi oslovit. Oni dneska vládnou, mají Ministerstvo vnitra a pokud říkají, že KSČM je nedemokratická strana, 
v tom případě jejich povinností je nedemokratickou stranu zrušit. Takže buď nekonají, nebo k tomu nemají žádný důvod. Jestli někdo chtěl zrušit komunistickou stranu, tak to mělo udělat Občanské fórum v roce 1990.