Dopisuje si s úřady, je bez peněz. Nadační fond, který ji zaměstnával, jí dluží mzdu za několik měsíců. Ocitl se v konkurzu, a navíc končí svoji činnost s ostudou.


Smutný příběh Petry Urbanové a známého chotěbořského nadačního fondu Čtyřlístek začal v roce 2006, kdy Urbanová absolvovala rekvalifikační kurz pečovatelky a nastoupila na praxi do denního stacionáře, pro který nadační fond Čtyřlístek zajišťoval autodopravu.


Pryč je radost ze zaměstnání


„Práce se mi líbila a měla jsem radost, když mi vedoucí nadačního fondu Pavla Teznerová nabídla stálé zaměstnání,“ vzpomíná Urbanová. Jak tvrdí, pracovala pro fond nejen jako asistentka, ale také měla za úkol jednat s dárci a shánět pro fond sponzorské příspěvky.


Letos zjara se dozvěděla, že je bez práce, a navíc se dostala do rozporu se zákonem.


Jak se stát zločincem


„Posledního března mi zavolal Jiří Kafka ze sociálního odboru Městského úřadu v Chotěboři. Od něho jsem se dozvěděla, že nadační fond nemá podle nového sociálního zákona potřebnou registraci, a proto nemůže nikoho oficiálně zaměstnávat. To nelze ani podle zákona o nadacích a nadačních fondech, jak jsem zjistila později. Připadala jsem si jako zločinec,“ povzdechne si pečovatelka.


Už delší dobu si prý všímala, že se v nadačním fondu asi něco děje, ale nevěnovala tomu pozornost.


„Především moje nadřízená Teznerová se téměř odmlčela a komunikovala se mnou jen sporadicky. Prý je nemocná. Když jsem se o celou záležitost začala zajímat, zjistila jsem, že podle Krajského soudu v Hradci Králové byl Nadační fond na podporu tělesně a mentálně postižených dětí a dospělých z Chotěboře Čtyřlístek vymazán z nadačního rejstříku už loni v prosinci. S ním zanikla i funkce Pavly Teznerové,“ říká pečovatelka a předkládá Deníku kopii soudního rozhodnutí.


Dluží jí i mzdu


Na jaře letošního roku tedy podle názoru Urbanové už dávno neměla Teznerová žádné pravomoci nadační fond řídit. „Nejenže neměla právo zaměstnávat pracovní sílu, a co víc, ani disponovat s majetkem fondu včetně peněz,“ tvrdí Urbanová.


„Ano. Nadační fond Čtyřlístek, který zajišťoval dopravu handicapovaným klientům do speciální školy a do denního stacionáře, který dnes provozuje Fokus Vysočina, má potíže. Neoprávněně zaměstnával sociálního pracovníka, kterému dluží mzdu,“ potvrdil Deníku starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

Město je zřizovatelem nadačního fondu a má podle starosty z laviny problémů, který rozpoutala neznalost zákona, velmi špatný pocit. Protože Nadační fond Čtyřlístek po takové aféře jednoznačně končí. Přitom byl založen před více než deseti lety s cílem pomáhat handicapovaným dětem i dospělým.


Nejlíp odejít potichu


„S ohledem na zjištěné skutečnosti se nepodařilo ani sestavit radu nadačního fondu. Stará skončila činnost, nová odstoupila,“ povzdechne si Škaryd. Podle informací Deníku dávají někteří zúčastnění ukončení činnosti Nadačního fondu Čtyřlístek paradoxně za vinu Urbanové, která kolem něho záměrně rozpoutala aféru.


„Za zneužití nadačního fondu je vysoká pokuta a dokonce může hrozit vězení. Obávám se, že všichni ti, kteří mají na stavu věci podíl, doufali, že potichu odejdu a problém se zamete pod koberec. Proto mi navrhli, ať ukončím pracovní poměr dohodou. Jinak se prý postarají, abych měla pořádný škraloup a v oboru sociální práce už nesehnala zaměstnání. To jsem nepřijala, protože jednání nadačního fondu dostalo mě a moje děti do finančních potíží. Kdybych neměla rodinu, skončím asi na ulici,“ stěžuje si bývalá zaměstnankyně nadačního fondu, která se rozhodla trvat na svých právech. Vede korespondenci s úřady, soudy i městským úřadem v Chotěboři.


V současné době se jí podařilo alespoň dosáhnout řádné ukončení pracovního poměru, získat zápočtový list, ale nadační fond jí prý stále dluží mzdu v řádu desítek tisíc korun a údajně za ni neplatil ani sociální a zdravotní pojištění.


Pavla Teznerová odmítá k situaci kolem nadačního fondu podat jakékoliv informace. „Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Celá záležitost je pro mě moc bolestivá, nechci o tom s vámi hovořit a nebudu,“ odbývá veškeré dotazy a žádosti o rozhovor.

DALŠÍ ČLÁNEK K TÉMATU NAJDETE ZDE.