S majitelkou tříleté fenky krátkosrsté kolie
Meggi Veronikou Šanderovou chce proto nemocnice spolupracovat i do budoucna. Oznámila to mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Letošní návštěva Veroniky Šanderové a její fenky
Meggi na dětském oddělení před vánočními svátky přinesla radost a úsměv na tvář malým pacientům i personálu oddělení," popsala návštěvu psího terapeuta mluvčí Černo. A dodala, že doposud ale Šanderová docházela na canisterapii do nemocnice jen nepravidelně, to by se ale do budoucna mělo změnit.

„Od příštího roku jsme se domluvili na pravidelných návštěvách jednou měsíčně," doplnila vrchní sestra dětského oddělení Jana Niederlová.

Canisterapie je psychická léčba pacienta prostřednictvím speciálně vycvičeného psa. Za vydatné pomoci čtyřnohého kamaráda se může 
jak u dětí, tak i u dospělých, výrazně zlepšit jejich psychika.

Pomoc malým i velkým pacientům

Přítomnost chlupatého terapeuta dává zapomenout aspoň na krátkou dobu na nemoci, postižení, samotu, odloučení, pocit zbytečnosti, strach z okolí a mnoho dalších nepříjemných podnětů.

„Tyto krátkodobé účinky se prodlužují, až se nenásilnou formou téměř odstraní. V prostředí nemocnice jde zejména o podporu psychiky, čímž se podpoří léčebný účinek. Proto se říká, že pes je léčitelem lidské duše," vysvětlila Černo.

Ta připomněla, že první projekty canisterapie začaly v klinické medicíně již v 50. letech dvacátého století.

S canisterapií má brodská nemocnice dlouhodobé zkušenosti. Například na oddělení dlouhodobě nemocných psi  docházejí každý týden.

„Kontakt se psem představuje rozptýlení pro starší pacienty, kteří trpí depresí, ale i pro ty, kteří se cítí opuštění," zhodnotila význam canisterapie vrchní sestra tohoto oddělení Jana Dvořáková.

Canisterapie probíhá pod vedením canisterapeuta ve spolupráci se zaměstnanci havlíčkobrodské nemocnice. Terapeut se snaží navázat komunikaci klienta se psem tak, aby snížil pacientovu nesmělost nebo uzavřenost. Dochází k odbourávání strachu, přítomnost psa odvádí pozornost pacienta od vlastních potíží.

Pomoci čtyřnohých terapeutů využívají v praxi i další zdravotnická zařízení v celé České republice.

Na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice je poslední dobou veseleji. Pacientům tam zlepšuje náladu a současně pomáhá fenka australského ovčáka Sheena. Psí společnici vycvičenou ke canisterapii si na oddělení přivedla Zdeňka Koldová, která se zotavuje po mrtvici. Psi smějí i na oddělení dlouhodobě nemocných v Sokolově.

Prvního oficiálního ryze nemocničního canisterapeutického psa vycvičila pro Nemocnici Na Bulovce obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky z Plzeňska.

Ta se věnuje výcviku a přípravě asistenčních psů pro postižené lidi a šikovných psích pomocníků. Její jedenapůlroční fenka zlatého retrívra Fanny bude na Bulovce pomáhat nemocniční psycholožce Lence Procházkové.

Fanny svoje budoucí pracoviště i velitelku už zná. Od osmého týdne života ji měla Procházková u sebe a denně s ní dojížděla do zaměstnání. Pes se tak už od mala seznámil s nemocničním prostředím.