Nemocnice peníze použije na zakoupení speciálních LED diod pro léčbu dětí s poporodní žloutenkou.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o desátý jubilejní ročník našeho čtyřiadvacetihodinového závodu, chtěli jsme výtěžek věnovat na charitu. Rozhodli jsme se pro brodskou nemocnici," sdělil jeden z účastníků a pořadatelů akce Leoš Pradáč. Podle jeho kolegy Aleše Bažouta si sportovci přáli, aby peníze šly na konkrétní pomoc pro nemocnici, kam se většina obyvatel Ždírce jezdí léčit. Sportovci připouštějí, že tato charitativní akce je pro ně první, ale nemusí být poslední.

Podle primářky dětského oddělení Magdaleny Weberové Chvílové se speciální LED diody používají pro léčbu dětí postižených poporodní žloutenkou. „Chtěli bychom moc poděkovat sportovcům, sponzorům i pořadatelům. Většina přístrojů, které nemocnice používá pro léčbu malých pacientů, je tak drahá, že si je nemocnice nemůže dovolit koupit z rozpočtu. Každý takový dar je pro nás cenný," zdůraznila primářka.

„Rádi podporujeme charitativní akce, pokud peníze jdou na konkrétní účel," podotkl za největšího sponzora závodu, firmu Storu Enso Jiří Schejbal.

Celkem se závodu ve Ždírci zúčastnilo 145 závodníků, z toho 94 mužů, 26 žen a 25 dětí.

Novorozenecká žloutenka je podle primářky dětského oddělení časté onemocnění novorozenců, které se obvykle objevuje druhý až třetí den po narození. Přetrvává u dítěte několik dní až týdnů. Novorozeneckou žloutenku prodělá padesát až šedesát procent novorozenců, u většiny z nich onemocnění odezní samo bez léčby. Pokud u dítěte dochází ke zhoršování žloutenky, je nutná fototerapie. Dítě při ní leží jen v plence a se zakrytýma očima pod modrým světlem, které změní bilirubin na netoxickou látku, která je rozpustná ve vodě a dítě ji snadno vyloučí močí.