„V současnosti bývalý majetek po Armádě ČR včetně vlečky, jež bychom pro záměr cyklostezky chtěli získat, patří příspěvkové organizaci české armády, Armádní servisní společnosti. Ta momentálně jedná s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o tom, jak mu tento majetek předat. Zatím se ale oba úřady nedohodly,“ konstatuje starosta města Tomáš Škaryd s tím, že po nedávné změně zákonů se majetky po armádě dostávají zpátky právě pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Město Chotěboř zažádalo o převod vlečky již v roce 2005. Nejdříve dostalo příslib o bezúplatném převodu, pak se však situace i na základě zmíněné změny zákonů, zkomplikovala. V současnosti je celá záležitost na mrtvém bodě.

„Jsme bezradní,“ přiznal starosta Tomáš Škaryd. „Nemůžeme dělat nic, jenom čekat, jak se vše vyvine. Chyba není na naší straně, pro uzavření celé akce jsme udělali maximum. Dohadování úřadů nás velmi blokuje, navíc, zatím ani nevíme, jak se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k celé situaci postaví. Majetek po armádě totiž může buď bezúplatně převést, nebo jej prodat,“ doplnil Tomáš Škaryd.

Pokud by město vlečku získalo, vybudovalo by cyklostezku směrem na Bílek dlouhou zhruba tři a půl kilometru. Z Bílku by se dále napojovala na místní komunikace, část by dokonce mohla vést lesem. „Lesy ČR jsou vstřícné k tomuto kroku a své pozemky pro cyklodopravu by upravily s tím, že by vybudovaly odpočívadlo pod Bílkem směrem na Sobíňov. Toto vyjde zhruba na milion korun,“ podotkl starosta města.

V rámci této sítě cyklostezek by se kolaři mohli dostat až na Dářko. V zimním období, pokud bude dostatek sněhu, město plánuje tuto trasu využít pro běžkaře.