„V poslední době má velká část důvodů k hospitalizaci na dětské psychiatrii původ v elektronických médiích. Děti dnes tráví neuvěřitelné množství času na Facebooku nebo na chytrých telefonech a to je opravdu velký průšvih," říká František Čihák, primář dětského oddělení havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice.

Podle něj se mnohé děti ocitly v péči psychiatrů jednoduše proto, že si na telefonu, tabletu či počítači vypěstovaly závislost. „Děti na mobilech ani tak netelefonují, ale spíš hrají hry, pouští si filmy. Mnohé zde tráví veškerý čas, dokoncei v noci. Ve škole jsou pak unavené, dostávají tam pětky nebo tam nechtějí chodit vůbec. Vzniká závislost a to je potom důvod, proč se dostávají až k nám," vysvětlil primář.
Děti se podle Čiháka nezřídka nestýkají s vrstevníky jinak než virtuálně. „Navazují přátelství s lidmi, které nikdy neviděly. To je ohromně nebezpečné," varuje primář.

Obdobnou zkušenost má také Hana Kabelková, psycholožka z jihlavské pedagogicko-psychologické poradny. „Pokud děti svou přítomnost na sociálních sítích přehánějí, pak je to odvádí od kontaktů s vrstevníky, které jsou pro jejich vývoj důležité," říká.

Spolu s telefony, které mají děti stále u sebe, dostaly děti podle primáře Čiháka do rukou nástroj, který v podstatě nepotřebují a s nímž si nevědí rady. „Dřív se děti mohly nanejvýš koukat v noci na televizi, dnes mají internet. Na rozdíl od většiny dospělých jim však obvykle neslouží k vyhledávání informací, ale jako zdroj filmů, her nebo chatů. Elektronická média, která mohou děti konzumovat bez kontroly rodičů, jsou pro ně většinou nevhodná. Jde často o násilí a sex, což je vzhledem k jejich věku opravdu škodlivé," říká psychiatr Čihák.
„Když se ptáme, co dítě dělá ve volném čase, velmi často se dovíme, že jednou z hlavních zálib je internet a Facebook. V takovém případě se vždy snažíme domluvit na nějakém způsobu regulace," vysvětlila psycholožka Kabelková.

Podle Františka Čiháka by měli být rodiče schopni kontrolovat počínání svých dětí ve virtuálním prostoru stejně jako například to, jaká videa a fotografie pořizují a komu je posílají. „Rodiče nejsou samozřejmě vždycky doma a děti bývají navíc často vzdorovité. V každém případě by se ale rodiče měli snažit to nějak korigovat. Následky totiž bývají vážné," varuje primář brodské dětské psychiatrie.