V rámci připomenutí půlkulatého jubilea se návštěvníci zámku již tuto sobotu mohou dozvědět, co vše se novým majitelům za tu dobu podařilo zachránit nebo na jaké nečekané nálezy a příběhy při rekonstrukci narazili.

Večer na zámku také proběhnou netradiční noční prohlídky zámeckých prostor, po kterých zájemce provedou jeho bývalí majitelé.

Zachránit zanedbanou památku a otevřít ji lidem. To byl celoživotní sen Heleny Degerme, který se jí před pěti lety také splnil. S manželem se tehdy rozhodovali hned mezi třemi objekty. Potom ale náhodou narazili na inzerát s nabídkou prodeje zámku ve Světlé nad Sázavou. „Jeli jsme se tam tehdy podívat a první dojem rozhodl. Hned když jsem zámek spatřila, tak jsem věděla, že ho musím zachránit. Byl tehdy ve velmi zanedbaném stavu. Od té doby, co se z něj odstěhovala agrární škola, tak byl objekt dva roky zavřený, nevětraný, opuštěný. Tehdy jsem si ho přisvojila za takové svoje dítě,“ vzpomíná Helena Degerme, která spolu s manželem zámek oficiálně převzala v září 2013.

Půlkulaté výročí teď chce nová zámecká paní oslavit i s veřejností a připomenout, čím vším zámek za posledních pět let prošel. „Ono se to někomu nemusí zdát až tak extra jubileum, ale pro mě bylo těch pět let velmi významných. Byl to takový pět let trvající nonstop kolotoč dřiny a také velké radosti,“ vysvětluje Helena Degerme.

V rámci výročí spojeného také s oslavami Dnů evropského dědictví v sobotu 8. září na zámku proběhne také koncert mužského pěveckého sboru z rakouského Brixenu a netradiční noční prohlídky v doprovodu zámeckých paní Marie Magdaleny Trčkové, hraběnky Černínové a Fridy Morawetzové. „Pokud se sejde menší množství lidí, tak je osobně provedu zámeckými prostorami a na každém místě je seznámím s tím, co jsme tu našli, opravili a podobně. Pokud by se lidí sešlo více, tak o tom pohovořím v Rytířském sále,“ doplnila Helena Degerme.

A že je na co vzpomínat. Když současná zámecká paní zámek před pěti lety přebírala, asi jen stěží tušila, co všechno ji čeká. Hned poté, co manželé uspěli ve vypsaném tendru, jehož podmínkou bylo otevřít památku veřejnosti, se pustili se do náročné rekonstrukce. Koncem listopadu již měli hotovou studii na rekonstrukci a vybudování první expozice věnované historickému sklu. V prosinci se začalo bourat, v lednu opravovat a koncem května opravená barokní část přivítala první návštěvníky.

.„Byla za tím neuvěřitelná dřina, 20 hodin denně non-stop. Dokud člověk nezačne opravdu něco opravovat, tak jen stěží tuší, co vše ho čeká,“ poznamenala Helena Degerme a zavzpomínala na začátky rekonstrukce: „Zámek jsme přebírali v neutěšeném stavu, dva roky nám trvalo jenom odstraňování nekonečných tun odpadu – umakartových panelů, lina, plastových lustrů, příček. Až po odkrytí toho všeho jsme začali zjišťovat, jaký je skutečný stav. Pod náletem odpadu jsme nacházeli zbytky původních parket, na jejichž základě se dělaly odpovídající repasy. Zkrátka, je pořád co napravovat.“

Po otevření první opravené části zámku přišla na řadu také renesanční a empírová část. Tam se lidem záhy otevřela expozice historických hodin a polychromovaných soch. „Při budování šatny jsme tehdy objevili ještě původní černou kuchyni z období prvních majitelů panství Trčků z Lípy,“ doplnila zámecká paní s tím, že to nebyl zdaleka jediný překvapivý nález na zámku.

Ten se může pochlubit také na zámcích ojedinělou kolekcí 25-ti komínů, z nichž každý je jiný. „Podle odborníků stojí zámek za návštěvu už jen kvůli nim. Šest barokních komínů teď projde opravou,“ poznamenala hrdá majitelka. Rekonstrukce se dočká také jižní fasáda zámku, čímž bude celý plášť průčelí zámku kompletně hotový. „Na zámku se podepsaly devastující zásahy, které tu po sobě zanechaly dvě armády a následně i škola. Teď se z něj snad lidé budou moci těšit dalších sto let,“ dodala Helena Degerme.