„Zastupitelé dorovnali u některých staveb takzvaný koeficient daně z nemovitosti. Jedná se pouze o narovnání ve specifických případech, například u některých samostatně stojících staveb,“ informovala mluvčí městského úřadu Alena Doležalová. Konkrétně to vysvětlil zastupitel Milan Plodík.

„Jedná se například o garáže. Majitelé, kteří měli garáž postavenou třeba uprostřed zahrady, platili vyšší daň, než ti, kteří měli garáž doslova přilepenou k nemovitosti,“ konstatoval Plodík. Jak upřesnil, stejné je to například u rekreačních chalup. Majitelé rekreačních objektů, kteří si postavili chalupu patrovou, platili víc, než ti, kterým stačil přízemní domek.

Podle havlíčkobrodské radnice je podstatné, že se vyrovnáním daní nejen zajistí určitá spravedlnost, ale hlavně se zvýší roční příjem města do rozpočtu o 3,5 milionů korun. „Nová úprava daní z nemovitosti nabývá účinnost k prvnímu lednu 2021,“ upřesnila mluvčí městského úřadu Doležalová s tím, že výnos daně z nemovitostí je příjmem obce, na jejímž území se nemovitost nachází.

Příklady nového výpočtu daně u některých staveb

Stavba k k individuální rekreaci 50 m2 bez nadzemního podlaží 

daň 2020 – 600 Kč

daň 2021 – 900 Kč

Garáž vystavěná odděleně od obytného domu 25 m2 daň

2020 – 400 Kč

daň 2021 –  600 Kč