Stačí když si dárce vybere nejbližší sběrné místo, jak staré dítě chce obdarovat, pak stačí zarezervovat si dárek pro dítě určitého věku a pohlaví a dobrovolníci už zajistí, že krabice doputují k holkám a klukům,“ říká Monika Brothánková z Oblastní charity Havlíčkův Brod.

„Často se stává, že naše rodiny nemají finance na dárky. Pod stromečkem se proto objevují drobnosti, které rodiče našli ve vyřazených věcech. V krabicích od bot jsou dárky praktické, ale i rozvojové, jako například školní potřeby, knihy, nebo stavebnice,“ vysvětluje vedoucí Šipky – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Jitka Muzikářová.

Loni přijelo do Havlíčkova Brodu auto plné krabic, většinou zabalených ve vánočním papíru, už v polovině prosince, aby bylo možné krabice roztřídit a včas předat rodičům, kteří si je schovali pro děti pod stromeček. „Lidé neposílají konkrétní dárek, který dítě chce, ale vědí, že drobnosti doputují například k osmileté dívce nebo pětiletému chlapci. Podle věku a pohlaví tak mohou zabalit hračky, pastelky, sešity, oblečení, bonbóny, kosmetiku nebo i milé vánoční přání,“ doplňuje Jitka Muzikářová.

Další možností jak potěšit děti ze sociálně slabých rodin, je darovat krabici od bot online. „Ty nejdůležitější dárky se do krabice od bot totiž nevejdou, a právě na ty je tu Krabice online. Díky vašemu daru budeme moci dětem z rodin v nouzi přispět na kroužky a školní potřeby, výlety nebo třeba taneční. Krabice od bot tak bude dělat radost nejen o Vánocích,“ vysvětluje Zdeňka Sobotová, manažerka projektu Krabice od bot. Krabici online lze poslat jménem někoho dalšího, za třídu nebo firmu. Stačí si vybrat ze tří druhů ilustrovaných dárkových certifikátů, doplnit jméno a vzkaz a certifikát vám přijde na e-mail hned poté, co váš dar projekt obdrží.

V loňském roce pracovníci Diakonie Českobratrské církve evangelické vybrali více než 25 tisíc dárků. Zapojila se řada dětí a rodičů, mateřských i základních škol, firemní kolektivy i sportovní kroužky.

Šipka je sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi . Poskytuje službu v rodinách s nezaopatřeným dítětem, které se ocitly, případně jsou ohroženy nepříznivou sociální situací. Pracovníci Šipky pracují jak s dítětem, tak s rodiči (třeba mapováním rodinného rozpočtu, doprovázením při cestách na úřad, posilováním úlohy rodiče). Služba je poskytována zdarma. Šipka působí na Havlíčkobrodsku, ve městě Humpolec a v jeho přilehlých obcích.