Na webu havlíčkobrodské radnice to v úterý oznámil Beno Trávníček z odboru životního prostředí.

„Nejde o samoúčelnou akci. Okupace veřejného prostoru auty je stále významnější a kritičtější. V pololetí letošního roku dosáhl počet registrovaných aut v České republice pěti milionů. Jakékoliv akce, které přivedou kohokoliv ke změně názoru ve prospěch omezení používání aut, zejména uvnitř města, jsou tak celospolečensky velmi významné," uvedl Trávníček.

Metod, jimiž mohou i jednotlivci přispět k redukci počtu vozidel v centrech měst, je podle Trávníčka mnoho. „Těmi základními jsou samozřejmě chůze a jízda na kole či koloběžce, handicapovaní a starší mohou používat i elektrokolo," vyjmenoval Trávníček.

A na jaké akce se veřejnost v souvislosti se Dnem bez aut může například těšit?

Klub českých turistů zájemce seznámí s tím, jak se mohou podle značek, mapy, buzoly a dalších zařízení snadno orientovat v terénu. Veloservis Palác uspořádá jízdu zručnosti na kole pro děti a AMK Hamry nad Sázavou připraví biketrialovou exhibici.

Český svaz cyklistiky zprovozní zkušební trialovou dráhu a BESIP představí aktivity integrovaného záchranného systému a připraví mobilní dětské hřiště.

Není bez zajímavosti, že rodiče malých dětí budou seznámeni i se základními principy a prvky takzvaného strolleringu, což je moderní systém pohybových aktivit určených pro ženy a muže vozící děti na kočárcích.

Detaily programu budou zveřejněny počátkem září.