Pacienti tak získali cennou jistotu, že jejich hlasové ústrojí není nemocné a že jim nehrozí daleko horší zdravotní potíže. „Chci vědět, že jsem zdravá, hlasivky v rámci své profese používám často. Je to v podstatě můj pracovní nástroj," svěřila se například paní Jana z Havlíčkova Brodu. V ambulanci ORL (ušní nosní, krční) byli pacienti v těch nejlepších rukou, neboť se vyšetření jejich hlasivek ujal primář oddělení ORL, Vladimír Štědrý.

Zájem stoupá rok od roku

„Musím konstatovat, že zájem o vyšetření je vysoký, stoupá rok od roku. Vyšetřovat jsme začali v 9 hodin. Teď je po deváté, vyšetřil jsem už tři pacienty a seznam dvanácti dalších mám na stole. Na shrnující vyjádření je příliš brzo," konstatoval primář. Akci Den hlasu pořádá havlíčkobrodská nemocnice a oddělení ORL již pět let, první pacienti se nechali takto vyšetřit v roce 2009. Za tu dobu  podle mluvčí nemocnice Petry Černo vyšetřili lékaři více než stovku pacientů, většinou šlo o malé nálezy, nic závažného.

Nicméně každý rok se lékaři shodují v tom, že málo pacientů si nechává vyšetřit hlasivky během roku i mimo Den hlasu, což svědčí o tom, že zrovna toto vyšetření nepovažují za důležité.

Přitom právě tímto způsobem lze odhalit některá závažná onemocnění, ať už se jedná o obecné anatomické změny na hlasivkách, funkční potíže, poruchu hybnosti či dokonce rakovinu hlasivek, jazyka či hrtanu.

To potvrzuje případ veřejně snad nejznámějšího pacienta, který vinou rakoviny přišel o hlas. Je to herec a dabér Stanislav Fišer, který propůjčil svůj hlas populárnímu Vinetouovi, náčelníkovi Apačů. Lékaři mu zachránili život, ale odebrali mu hlasivky, jeho pracovní nástroj. Byl to pro něj takový šok, že chtěl skončit se životem. „Pacient by měl zpozornět v okamžiku, kdy trpí chrapotem trvajícím nejméně tři týdny, který nepochází od běžného nachlazení," zdůrazňují každý rok krční specialisté. Poškození hrtanu hrozí především pacientům, kteří jsou silnými kuřáky, konzumují  množství alkoholu, případně se pohybují v prostředí prosyceném chemikáliemi, které dráždí sliznici.

Rakovinou hrtanu trpí na Brodsku  podle statistik asi jedno procento onkologických pacientů. Většina z nich jsou kuřáci, nebo takoví, co dlouhodobě konzumují hlavně tvrdý alkohol.Tvrdý alkohol je totiž podle slov krčních specialistů stejně škodlivý jako kouření,  protože naleptává sliznice.