„Pro děti i jejich rodiče máme opět připravený pestrý a veselý program v celé knihovně. Součástí dětského dopoledne je také divadelní představení Hlídali jsme Ježíška. Letošní ročník je zaměřený na tradiční lidová řemesla,“ informovala před akcí knihovnice Lenka Živná.

Krajská knihovna si podle Živné nemůže na malý zájem čtenářů stěžovat, ale to neznamená, že by dětí, které věnují v týdnu aspoň pár hodin četbě, nemohlo být víc.

Den pro dětskou knihu je celorepubliková akce, do níž se Krajská knihovna zapojuje od samého začátku. Jak hezké je si číst, třeba pohádky, předvedl dětem názorně Aleš Kocián. Při jeho přednesu malí posluchači ani nedýchali.

Jak vzniká kniha a jak vypadá knihařské řemeslo, ukázal malým návštěvníkům knihovny havlíčkobrodský učitel Jaroslav Těsnohlídek. „To je hoblík, zvaný kocour, to je dláto a to je klih,“ vysvětloval dětem truhlář Ladislav Vavroušek.

Pravda je, že poznat některé nářadí měli problém leckdy i dospělí. „Děti už většinou žádné řemeslo zblízka neznají. Bohužel ho neznají často ani jejich rodiče,“ podotkl truhlář. Už od rána mířily do budovy knihovny desítky dětí.

„Pravidelně si s Markem čteme. Každý den, aspoň dvacet minut, přečetli jsme za tenhle rok pár desítek knih," pochlubila se maminka malého Lukáše, Eva Zámečníková. Jak zdůraznila, sama pochází z rodiny, kde se hodně a pravidelně četlo.