A to pod symbolickým názvem Den pro zdraví našich nejmenších.

Mateřské centrum ji pořádalo ve spolupráci s nemocnicí v Havlíčkově Brodě, městem Havlíčkův Brod, Krajem Vysočina a Agendou 21.
Kojením to začíná

„Dnešní den se koná v rámci celostátní akce na podporu kojení, ale nejde tady jenom o kojení. Tím to pouze začíná. Cílem akce je podporovat zdravý životní styl dětí i rodiny," vysvětlila primářka dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě Magdalena Weberová – Chvílová. Od rána až do večerních hodin si návštěvníci mateřského centra mohli vybrat z bohatého programu určeného jak laikům, tak i odborníkům. „Akce tohoto typu je moje srdeční záležitost, už proto, že jsem byl u jejího prvního ročníku. Myslím, že se jedná o záležitost velmi prospěšnou," nechal se slyšet starosta města Jan Tecl.

Program zahájil ráno po osmé hodině orientální tanec. Studentky střední zdravotnické školy nabídly zdarma měření tlaku, podkožního tuku, a vysvětlily, jak by měly ženy postupovat při pravidelném domácím vyšetření prsou, které umožní zjistit nebezpečí rakoviny už v počátečním stadiu. Další témata se týkala zdravé psychiky dítěte. Psycholožka radila jak rozpoznat u dětí včas stravovací poruchy, fyzioterapeutka zase maminky poučila, jak s dítětem správně cvičit.

Sto procentně zdravě

Studentky Obchodní akademie a hotelové školy Bratříků v Havlíčkově Brodě nabídly návštěvníkům tematického dne k ochutnání sto procentně zdravé občerstvení.

„Připravily jsme zdravé nápoje z čistě čerstvého ovoce. K jídlu nabízíme minitousty z celozrnného chleba s tvarohem, bylinkami a koprem, jednohubky s mozzarellou, či kousky čerstvé ryby a salát z luštěnin," popsala stručně nabídku zdravého bufetu učitelka Michaela Staníčková. Jak dodala, celé menu sestavovaly samy studentky třetího ročníku a nedělají to vůbec poprvé.

„Ukazuje se, že zdravá výživa už není něco exotického, ale projevuje o ni zájem stále více lidí. Není už nic neobvyklého, že čistě zdravou výživu po nás požadují připravit organizátoři různých společenských akcí. Dokonce i v nabídce některých velkých rautů dnes najdete koutky se zdravou výživou. Zdravé menu je součástí různých gastro festivalů, kterých se zúčastňujeme," zdůraznila učitelka Staníčková.