Zúčastnila se jí zhruba stovka dětí z mateřské školy a „čerství" prvňáčci. „Den stromů se slaví oficiálně až koncem října, ale my jsme se rozhodli akci posunout, protože koncem října je chladno a malým dětem by bylo venku zima," vysvětlila učitelka Marie Zichová.

Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19. století. Datum oslav Dne stromů se liší podle klimatických podmínek jednotlivých zemí.

V Přibyslavi se školáčci rozdělili do skupin a vydali se po zhruba desítce stanovišť, kde odpovídali na soutěžní otázky, poznávali ktreé listí kterému stromu patří, hádali, kdo žije na stromě, zkoušeli si zručnost při práci se dřevem a nakonec si mohli sami vyrobit na památku malý dárek. „Nejlehčí bylo poznávání listí a nejlepší to, že jsme si mohli vyrobit například  náhrdelník pro maminku," pochlubili se malí přírodovědci. Akci den stromů pořádá základní škola v Přibyslavi už víc než pět let. Školáky učí orientovat se v přírodě.

Svátek stromů vznikl v USA, ve státu Nebraska, když osadník a novinář J. Sterling Morton začal v okolí svého domu sázet stromy, protože v širokém okolí žádné nebyly. Dne 10. dubna 1872, v první celostátní 'Arbor Day' byl v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů.

V Izraeli je zvykem během svátku Tu bi-švat, který je znám též jako „Nový rok stromů," vysazovat stromy. Tu bi-švat připadá většinou na konec ledna až na začátek února.