Silnice II/345 vede od Chotěboře přes obec Bílek, Sobíňov směrem ke Ždírci nad Doubravou. Podle starosty Sobíňova Miloše Starého měla být opravena už dávno. „Pokud vím, je už hotový projekt. Pak stavební povolení a opravy začnou podle finanční situace. Ta silnice měla být opravená nejméně před pěti lety. Asfalt je samá díra,“ poznamenal starosta Miloše Starý.

Podobný názor zastává i starosta Ždírce nad Doubravou Bohumír Nikl. „Kvůli opravám silnice II/345 už mělo být jednání s obcemi, krajem a silničáři. Ale kvůli koronaviru se to odložilo. Silnice měří od Chotěboře k nám deset kilometrů. Opravovat se bude postupně, ale s ohledem na dopravu to bude hodně náročné,“ konstatoval starosta Nikl.

Soutěž na projekt opravy silnice II/345 vyhlásila Krajská správa a údržba silnic Vysočiny před dvěma lety. „Jedná se o opravu dílčího úseku silnice mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou zahrnující průtahy obcemi Bílek a Sobíňov, včetně řešení odvodnění silnice,“ upřesnil v zadání za silničáře Luděk Rezničenko.

Stavební povolení na opravu silnice vydal odbor stavebního úřadu v Chotěboři 20. listopadu, v současné době běží lhůta, kdy mohou obce nebo instituce proti povolení protestovat. „Jedná se o opravu pozemní komunikace, výměnu asfaltbetonu, obnovu silničních příkopů a obnova silničních svodidel a obnovu nezpevněné krajnice,“ popsala stavbu za Chotěbořský úřad vedoucí odboru Iva Škarydová. Opravy mají podle stavebního povolení skončit do 31. října 2022. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny opraví ročně desítky silnic. Kdy opravy začnou je podle silničářů podmíněno dostatečnými kapacitami stavebních firem a celkovou výší vysoutěžené ceny.