„Soutěžilo 14 družstev z Vysočiny. Z toho 7 v kategorii mladších a 7 v kategorii starších žáků. Děti se utkaly o postup do národního kola, které proběhne v červnu ve Vanově u Telče. V obou kategoriích proběhli líté boje o první místo. V kategorii starších (2. stupeň ZŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií) proběhl souboj o postup do národního kola mezi týmy ZŠ Březinova z Jihlavy a ZŠ Nové Veselí. Vítězně nakonec vyšli prvně jmenovaní. Na třetím místě skončili s bodovým odstupem žáci soukromého gymnázia Ad Fontes z Jihlavy. V kategorii mladších (4. – 6. třída) zvítězili velmi těsně žáci gymnázia Chotěboř, následovaní opět žáky ZŠ Nové Veselí a gymnáziem Ad Fontes,“ informovala o soutěžil za pořadatele Chaloupky o.p.s Lenka Šuverýková.

Koupaliště v Přibyslavi se napustí na konci května.
Koupaliště otevřou v Přibyslavi koncem května

Šestičlenná družstva rozdělená do dvou tříčlenných hlídek řešila na stanovištích soutěžní stezky úkoly z oblasti ornitologie, entomologie, ochrany přírody, zoologie, botaniky, zemědělství, dendrologie a dalších. Součástí hodnocení družstva byla i prezentace praktické práce pro přírodu a celoroční činnosti kolektivu před pětičlennou porotou. Pro zpestření pobytu navštívili starší žáci vodní elektrárnu v Dobré, všechny děti pak národní památku Michalův statek v Pohledi. Večer si děti opekly „hady“ z kynutého těsta na ohni a vyrobily píšťalky z vrbových proutků.

„Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem se zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit jejich znalosti. Děti se učí veřejně prezentovat své aktivity a formulovat nabyté znalosti. Soutěž si dále klade za cíl inspirovat děti a jejich vedoucí k další činnosti v přírodě a pro přírodu. Na Vysočině se jednalo o 22. ročník, celorepublikově už o ročník 47,“ zdůraznila Šuverýková. Krajské kolo soutěže na Vysočině tradičně pořádají Chaloupky o.p.s. za podpory Kraje Vysočina a ČSOP.