Jak vysvětlila Petra Černo, mluvčí nemocnice, nový plicní ventilátor Fabian Evolution je určený k umělé plicní ventilaci pro nedonošené a novorozené děti na jednotce intermediární péče o novorozence.

„Moderní přístrojová technika nám pomáhá zachraňovat životy novorozenců nebo je rychleji uzdravovat. Je pro nás tedy nepostradatelná," sdělila primářka dětského oddělení. Přístroj disponuje monitorací kompletních plicních funkcí a několika možnostmi plicní ventilace. Dalšími funkcemi je vysokoprůtoková kyslíková terapie či zvlhčování dýchacích cest. Přístroj má vlastní akumulátor, může sloužit v případě nutnosti přepravy novorozence na pracoviště vyššího typu, například do fakultní nemocnice.

Lékaři pečující o nedonošené děti mají nového pomocníka a vysoce efektivní nástroj pro všechny pokrokové způsoby umělé ventilace. „Tento přístroj pro nás znamená usnadnění a zkvalitnění péče o novorozence, kteří potřebují v prvních dnech života pomoci s dýcháním. Přejeme si samozřejmě, aby jej potřebovalo co nejméně našich pacientů, avšak počty malých pacientů nám spíše narůstají," dodala primářka Chvílová Weberová. Celková pořizovací cena ventilátoru se vyšplhala na 605 tisíc korun. Město Havlíčkův Brod nemocnici přispělo na jeho pořízení částkou půl milionu korun.