Ten hodnotí chování a skutky dětí a obdarovává je různými dárky, pamlsky či černým uhlím. Společnost Mikulášovi dělají věrní průvodci čert a anděl, jako představitelé protikladu dobra a zla. Při této příležitosti se konají desítky speciálních akcí po celé Vysočině.

Nadační fond Šťastná hvězda ve spolupráci s partnery připravil pro děti v Jihlavě bohatou mikulášskou nadílku. Ta se uskuteční dnes od 16 hodin na Masarykově náměstí. Do akce se zapojila Základní škola Jihlava, Jungmannova 6. Zde vzdělávají žáky se speciálními potřebami. Součástí školy je i třída, která připravuje děti na bezproblémový vstup do základní školy.

„S Liborem Baselidesem, někdejší hvězdou televize Nova, si děti ze základní školy Jungmannova zazpívají společně koledy, které nacvičily," doplnila organizátorka akce Alena Skovajsová.

Nejvtipnější 
maska dospělého

Děti, které dorazí dnes ve čtyři hodiny odpoledne na jihlavské Masarykovo náměstí, se mohou těšit na bohatý program. Veselé dovádění se soutěžemi bude v režii maskota Kubíka od stejnojmenného výrobce dětských nápojů. Děti budou dále soutěžit o nejhezčí masku Mikuláše, čertíka a anděla, dále bude moderovaný tanec s čerticemi a odměna a dárek jsou připraveny také pro nejvtipnější masku dospělého. V pekle bude čekat Lucifer, pro hříšníky bude nachystána pekelná váha, jízda na pekelném býkovi, pekelný mariáš a další. Rodiny si budou moci odnést památku z fotokoutku.

K pití bude nachystaný čertovský drink, andělský punč či čertovo pokušení. Akci moderuje Martina Davidová z Rádia Jihlava a v průběhu podvečera vystoupí zpěvák 
a účastník SuperStar Vojtěch Šenkýř, Miss Angelika nebo vycházející hvězda Patrik Havelka a pěvecký sbor dětí ze zmiňované základní školy.

"Kdo bude mít zájem o předání balíčků Mikulášem na náměstí svým dětem, kontaktujte nás na e-mailové adrese info@stastna-hvezda.cz," vyzvala rodiče organizátorka Skovajsová. Akci dělá nadační fond ve spolupráci s Deníkem, Rádiem Jihlava nebo firmou Kubík.

V pátek se také v jihlavském podzemí otevřely brány do pekla plného čertů. Peklem provází Mikuláš společně s hodným andělem. Brány pekla zůstanou dokořán až do nedělního večera. Oproti minulým rokům dochází k několika změnám.

„Od minulého roku nejsou čerti v latexových maskách, a jsou jen nalíčeni. Malé děti díky tomu nebudou tolik vyděšeny z často děsivých masek," uvedl vedoucí správy jihlavského podzemí Jan Šustr.

Vstupenky do pekla jsou již v předprodeji. „Na našich webových stránkách nebo na stránkách města je rezervační systém. Jedna výprava do pekla čítá maximálně 45 lidí, 30 vstupenek je v předprodeji a 15 vstupenek zůstane na pokladně, pro lidi, kteří přijdou až na místo," dodal Šustr. Přesné prohlídkové časy lidé najdou na webu Jihlavy. Vstupné pro děti je 30 korun, dospělí zaplatí 80 korun.

Do sálu místní hospody ve Štítném na Pelhřimovsku dorazí Mikuláš, anděl a čerti dnes už v půl druhé odpoledne. Zájemci budou moci posedět u živé hudby. 
Z foukacích harmonik zazní především vánoční melodie, české i zahraniční písničky. Nebudou chybět soutěže pro děti. Soutěžit mohou ale i dospělí v soutěži o nejlepší vánoční cukroví. Stačí na Mikulášské odpoledne přinést nejméně osm kousků jednoho druhu vánočního cukroví. Tvůrce nejlepšího cukroví obdrží ocenění Zlatá trouba 2015 a získá hodnotnou cenu. Děti i dospělí si budou moci vytvořit sněhuláka z ponožky v připravené výtvarné vánoční dílně. Připraveno bude 
i občerstvení pro zúčastněné 
a hlavně mikulášská nadílka.

Pohádka Jak 
se peklo spletlo

V Třebíči se děti mohou dnes těšit na setkání s Mikulášem, čerty a anděly, které se koná na Karlově náměstí 
u vánočního stromu, začátek je od 16.30. Na programu je připravena mikulášská pohádka Jak se peklo spletlo 
v podání třebíčského divadelního souboru Ampulka. Poté bude slavnostní rozsvícení vánočního stromu Mikulášem za pomoci čertů a andělů.

Každoroční mikulášskou nadílku pro děti ve Žďáře nad Sázavou přichystalo středisko volného času Active. Aby jim ale mohl něco dobrého nadělit, budou muset letos děti Mikuláše nejprve najít. „Děti se dozvědí, že se Mikuláš tentokrát ztratil, a musejí probudit čerta, který jim bude dávat různé úkoly. Mikuláš bude zamčený za šesti zámky a děti budou muset u čerta získat šest klíčů, které jim bude vydávat za splnění jednotlivých úkolů," popsala s úsměvem Marie Neubauerová ze střediska Active.

Mezi plněním soutěžních úkolů si děti budou moci zatancovat, pobaví je například i čertovské vystoupení tanečníků breakdance. Osvobozený Mikuláš pak přijde mezi ně a s čertem a andělem rozdají nadílku – něco dobrého na mlsání. V balíčcích děti najdou sladkosti 
a ovoce. Mikulášská nadílka začíná v sále Active – SVČ 
v Horní ulici 2 (někdejší dům dětí a mládeže) v 15.30 hodin.

Tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů se dnes uskuteční i na Havlíčkově náměstí 
v Havlíčkově Brodě. Od 16 hodin bude otevřeno peklo 
v podzemí ve Svatovojtěšské ulici, ve stejnou dobu začne orchestr Zbyňka Paličky hrát a zpívat vánoční písně a koledy. V 17 hodin následuje zábavný program pro děti v režii Českého rozhlasu Region, dorazí Robin Šalamon a divadlo Bobo Jihlava.

Lucifer zkontroluje účet v knize hříchů

Každoročně se v předvánočním čase slétají čerti a andělé také do havlíčkobrodské galerie. Tradiční akce Peklo 
v galerii je určena především rodinám s dětmi. Děti mohou navštívit peklo, kde Lucifer zkontroluje jejich účet v knize hříchů. A pokud si je čerti 
v pekle nenechají, mohou se vypravit do nebe za anděli 
i samotným Mikulášem. Součástí akce je také Čertovská dílna, ve které si mohou děti vytvořit drobný výrobek 
s mikulášskou tematikou.

Mikulášský den se také odehraje ve Světlé nad Sázavou. Od 9 hodin ráno vše začíná na prostranství před radnicí, kde se budou konat až do 18 hodin vánoční trhy.

„Středověké podzemí je plné čertů 
a čertic, ráno vánoční trhy, odpoledne na náměstí hrajeme divadlo pro děti. Kašnu nám na ten den technické služby napustí vodou a děti pouští lodičky ze skořápek – Světýlka naděje. Galerie otvírá vždy nějakou krásnou výstavu, letos je to úžasná Paní Pastelka Marie Brožová. 
A nechybí slavnostní rozsvícení vánočního stromu a koncert v kostele," vypočítala nabitý mikulášský den vedoucí kulturní organizace města KyTICe Jana Kupčíková.

Ta podotkla, že od 15 do 19 hodin bude také otevřeno středověké podzemí, kde děti dostanou v čertovské kanceláři pekelné vysvědčení, do kterého s čerty vyplní, jak byly po celý rok hodné či zlobivé. Šikovné děti dostanou dárek.