„V porovnání s loňským rokem se již za prvních sedm měsíců v brodské porodnici uskutečnilo o 65 porodů více. Hezké je i číslo počtu narozených dvojčátek, které se aktuálně vyšplhalo na 11 párů dvojčat,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Ta poslední dvojčata se podle Černo narodila 26. července. „Byli to dva chlapci. V tom se odráží i současný trend, kdy se rodí se více chlapců než dívek. Je to v poměru 430 : 420. Ke konci měsíce se v naší porodnici tedy uskutečnilo celkem 839 porodů a narodilo se 850 dětí,“ upřesnila mluvčí Černo. Od května se rodí v Brodě v průměru 137 dětí za měsíc.

„Do jisté míry kolísání počasí v letních měsících může vést k urychlení porodu,“ sdělila primářka dětského oddělení. Magdalena Chvílová Weberová.

V loňském roce se nejvíce dětí narodilo v květnu a prosinci. „Tak se necháme překvapit, zda konec roku ještě zvedne čísla statistik. Neustále také zaznamenáváme zájem rodiček mimo okres Havlíčkův Brod, které chtějí rodit právě u nás. Tedy 42% maminek k nám dorazilo odjinud,“ podotkla mluvčí.

Maminky si chválí zrekonstruované prostory porodnice i perinatologického centra, které nabízejí soukromí a vysoký komfort. Jednotky intermediární péče o novorozence je kapacitně vytížena na maximum. „Jako jediní v Kraji Vysočina umožňujeme formu hospitalizace maminky a miminka na vlastním pokoji s možností 24 hodinového pobytu tatínka či osoby blízké,“ zdůraznila mluvčí. Letošní nejmenší miminko vážilo 1420 gramů a narodilo se v červenci.

„Pečovali jsme však o miminko s porodní vahou 925 gramů, které se narodilo v Praze a následně bylo převezeno na naše perinatologické centrum k další péči,“ dodala mluvčí Černo a přidala statistiku nejčastěji užívaných jmen. Nejvíce rodiče dávají potomkům chlapecká jména Jakub, Tomáš a Jan. U holčiček pak Anna, Adéla a Tereza.