Děti z Přibyslavi jsou všestranné a jejich zájmové zaměření nezná mezí. Tak se stalo, že se skupina skautů, kteří jsou současně též nadšenci letectví a členové Aeroklubu Přibyslav, dohodli, že si udělají výlet na vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích. Není obvyklé, že by se děti procházely po vojenském letišti.

Exkurzi dětem domluvil předseda Aeroklubu Přibyslav Zdeněk Špaček. Ten je ve své pracovní profesi leteckým inženýrem a stará se mimo jiné o letouny Airbus, které kromě vojáků přepravují také prezidenta republiky po celém světě.

V rámci exkurze na letišti Praha-Kbely měly děti možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se člověk běžně nedostane. Pozorovaly provoz a shon každodenního leteckého života, viděly prostory, odkud odlétá prezident a vládní činitelé, seznámily se s úkoly základny a jejím posláním.

Ze vzdálenosti několika desítek metrů viděly startovat letadla a vrtulníky. Vojáci dětem připravili také ukázku práce strážní služby a práce psovodů. Příjemná byla návštěva hasičské letecké jednotky. U přibyslavských dětí si velký zájem zasloužila zejména prohlídka prezidentského letounu Airbus A-319 CJ.

Kapitán Zdeněk Špaček jim připravil detailní prohlídku letadla a ukázal dětem též počítačové systémy nebo nákladový prostor. Podrobný výklad děti dostaly k celému letadlu a mnoho otázek padlo na téma motory, podvozkové nohy a jejich opotřebení, či jak je v letadle vyřešen toaletní systém.

Mimo to si děti prohlédly letouny JAK-40 a L-410. Srovnání dopravního a transportního letadla se dětem naskytlo prostřednictvím prohlídky letounu Casa C-295 M. A svačinku si děti daly pod listy vrtulníku Mi-17, do kterého, stejně jako do ostatních, mohly nahlédnout.
„Vůbec jsem si nedokázala představit, jaké rozmanité úkoly vojenská základna musí plnit a kolik profesí je zde zastoupeno. Musí vše perfektně klapat. Aby taky ne, když jsme na vojně." podotkla s úsměvem vedoucí skautů Renata Tvrdíková.

Pro přibyslavské děti nejsou letadla nic neobvyklého. Vodní skauti a Aeroklub organizují pro děti mnoho akcí a velice úzce spolupracují. Výlet do Prahy na vojenskou leteckou základnu absolvovala padesátičlenná skupina Přibyslaváků poprvé.

Zuzana Špačková