V pondělí 3. října v 11 hodin proběhlo v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě slavnostní vyhlášení výherců výtvarné soutěže Karel IV. očima dětí. A zároveň byla tak zahájena výstava k této soutěži, ta potrvá do 27. listopadu v galerii. Výtvarnou soutěž vyhlásilo dětské oddělení Krajské knihovny Vysočiny. Celkem se sešlo 78 výtvarných prací od jednotlivců a kolektivů.

V úterý 4. října přijel do knihovny mim a komik Václav Upír Krejčí se svým interaktivním divadelním představením „A bude legrace". Představení byla určena dětem z MŠ a z 1. a 2. tříd ze ZŠ. Děti se během pořadu dobře bavily, zaplněným sálem Staré radnice se nesl neustálý smích.

Ve čtvrtek 6. října navštívila dětské oddělení KKV spisovatelka dětské literatury Michaela Fišarová. Od půl deváté besedovala s dětmi z přípravné třídy ZŠ Nuselská a s dětmi z 1. třídy ZŠ V Sadech. Představila jim prodejně velmi úspěšnou obrázkovou knihu A-Ž půjdeš do školy, která děti provede abecedou a všemi záludnostmi, které na ně ve škole čekají. Nápadité a hravé ilustrace doplňují vtipné texty, které dětem Michaela Fišarová předčítala. Dozvěděli se třeba, co je to aktovka nebo poznámka a o dokonce to, proč není dobré zapomínat sníst svačinu. Jak sama spisovatelka prozradila, napsala knihu ve dvou variantách šitou na míru holkám nebo klukům.

Na druhou dopolední besedu Michaely Fišarové přišly děti z 8. a 9. třídy ZŠ V Sadech. Tématem setkání byla kniha Nikolina cesta. Do dětské literatury autorka vstoupila právě touto knihou, vydanou nakladatelstvím Albatros. V ní velmi autenticky a s citem pro dětskou duši zpracovala náročné téma domácího násilí. Za svou prvotinu pro mládež byla oceněna Zlatou stuhou 2013. Dětem předčítala jednotlivé úryvky z knihy, rozebírali společně jednotlivé pasážei a na závěr dala paní spisovatelka prostor dětem se všetečnými dotazy, na které ochotně odpovídala. Dozvěděli jsme se i, že svoji první knihu napsala ve 13 letech, kterou ale darovala mamince. Její dětský sen, napsat opravdovou knihu, se jí splnil až v dospělosti. Na závěr prozradila, že aktuálně pracuje na nové knize Kamínek pro předškoláky. Obě besedy se nesly v duchu příjemného a milého setkání. Věříme, že se s Michaelou Fišarovou na dětském oddělení brzy zase setkáme.

Na závěr Týdne knihoven, v pátek 7. října, uspořádalo dětské oddělení KKV zábavné a taneční odpoledne Cestujeme za zvířátky s Míšou Růžičkovou. Akce podpořena hojnou účastí dětí a jejich rodičů i velmi příznivým počasím se konala od půl páté na Havlíčkově náměstí. Byla sestavena z bloků tanečních písniček a soutěží. Děti byly aktivně zapojeny do hodinového pořadu, některé i vystupovaly na pódiu s Míšou Růžičkovou, nikdo se určitě nenudil. Krásné páteční odpoledne, které se konala i za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, se dětem líbilo, na jejich tvářičkách byla vidět radost a spokojenost, nikdo neodešel s prázdnou, sladké odměny byly součástí programu.

Bc. Dagmar Švejdová