Developerskou smršť zažívá město Světlá nad Sázavou. Podle tajemníka světelské radnice Jiřího Moučky stavělo město naposledy byty blízko domova důchodců, a to ještě se státní dotací. Pak se dvacet let nedělo nic. Teď se developeři ve Světlé předhánějí. K mání bude ve městě do roka až šedesát nových bytů a nové parcely. Byty stavějí ve městě letos dvě soukromé společnosti. V lokalitě na Bradle a v ulici Lánecká.

V ulici Lánecká staví bytový dům společnost Beja-Invest. Zájemcům nabídne čtyřiadvacet bytů. „Některé jsou zamluvené jen ústně, ale jiné jsou už dokonce prodané,“ informovala Deník za společnost Beja-Invest Renata Hausvaterová. Jak dodala, další zájemci pořád volají, zajímají se o vzhled bytů, velikost, cenu i možnost parkování. „Stavba začala už letos v první čtvrtletí, bytový dům chceme dokončit nejdéle v závěru příštího roku,“ upřesnila Hausvaterová. Bytový dům má pět pater, zájemci si mohou vybrat byty dvoupokojové, třípokojové a ateliéry.

Otevření nového náměstí ve Světlé nad Sázavou.
Světlá má nové náměstí. Místním se líbí, kritizují ale schody ke kostelu

Byty na Bradle staví společnost K&L Rock. Její projekt Rezidence na Bradle přinese do Světlé nad Sázavou třiačtyřicet nových bytů ve vysokém standardu. Developer vzkazuje, že půjde o komfortní bydlení pro mladé lidi, rodiny, ale i důchodce. Pětipodlažní dům bude mít i vlastní parkování. Ovšem ceny developerských bytů se pohybují od dvou do šesti milionů korun.

Další soukromý investor má zájem připravit skoro tři desítky parcel pro rodinné domky na břehu Sázavy směrem na Lipničku.

Podle starosty Světlé Františka Aubrechta na tom má zřejmě podíl budoucí vysokorychlostní trať. „Dráha bude mít zastávku přímo ve Světlé. Pro obchodníky s realitami a podnikatele tím město zřejmě stouplo v ceně,“ konstatoval Aubrecht.

Informace k vysokorychlostní trati mohli lidé vidět na nádraží v Jihlavě letos v červnu.
Terminál vysokorychlostní železnice na Pávově: architekti si musí poradit i s D1

Zahanbit se nenechá ani město Havlíčkův Brod. Po deseti letech tady skončila třeba výstavba nového sídliště Rozkoš zhruba pro šest stovek lidí. S přípravou vhodných pozemků začalo město před víc než deseti lety, rozprodalo je v roce 2013. Tehdy si zájemci rozebrali naprostou většinu z celkem dvaaosmdesáti parcel. Na sídlišti vyrostlo šestadvacet rodinných a dvaatřicet řadových domů, sedmnáct atypických terasových domů a sedm bytovek. Město do stavby vložilo asi 400 milionů. Aktuálně město připravuje sérii nových parcel pro rodinné domky v lokalitě Na Nebi. Zatím je všechno jen na papíře. Na Nebi vznikne sedmadvacet parcel, jejich ceny zatím radnice neurčila.

V místní části Suchá má Brod k dispozici už deset parcel, v ceně přes dva tisíce korun za metr, ale zatím o ně není zájem.

Stavba parkoviště Na Nebi v Havlíčkově Brodě.
Parkovacích míst je málo. Kdo zaplatí víc, získá stání Na nebi v Brodě

V Havlíčkově Brodě se činí i soukromí investoři. Zamilovali si areál bývalých kasáren. Ve výstavbě je například Rezidence Čechovka poblíž již staršího Villa Parku Čechovka. Investor má sídlo v Pelhřimově. Podle prodejce Jiřího Poláčka je aktuálně „v běhu“ stavba domu s necelými třiceti byty. „Většina bytů už je prodaná,“ zdůraznil prodejce. Dům bude dokončený příští rok. Byty jsou jedno až čtyřpokojové, od třiceti do sto sedmi čtverečních metrů, samozřejmostí je vlastní garáž. Ceny se pohybují od 2,4 do 7,4 milionu korun.

Podívejte se na stavbu Rezidence Čechovka:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Více bytů a parcel pro rodinné domky. To chce i radnice v Přibyslavi. Plánuje ve směru na místní část Hesov mohutnou zástavbu. Tři bytovky a parcely pro pětačtyřicet rodinných domů.

Celou novou čtvrtí se chlubí Kámen na Havlíčkobrodsku. Pro obec je o to cennější, že přípravu stavebních parcel zvládla obec sama, bez státní pomoci. „Přišlo nás to zhruba na patnáct milionů korun. Inženýrské sítě k parcelám jsme připravili po etapách. Ze státní pokladny jsme nedostali ani haléř,“ informoval Deník naposledy místostarosta Petr Pipek.

Nový systém parkování v Brodě s sebou přinesl i nové dopravní značení.
Nové parkování v Havlíčkově Brodě: Čtěte tabulky, vzkazuje řidičům radnice

Jak vysvětlil, žádala obec Kámen na vybudování inženýrských sítí k pozemkům o státní dotace, ale nedostala nic. Proto zastupitelé rozhodli, že od státu už nic nechtějí a všechno zaplatí z obecní pokladny. Rozhodnutí zastupitelů schválila například Soňa Valová, která vede v obci dětskou skupinu. „Nové parcely přivedou do vesnice mladé rodiny. Kámen nebude stárnout, přibudou děti a tak naše dětská skupina určitě nezanikne,“ zdůraznila. Ceny parcel obec určila ve výši 200 korun za metr.

Developerským počinem nemusí být jen nové byty a parcely. Ve Ždírci nad Doubravou je akcí roku stavba obchodního centra Penny Market. Otevřít chce ještě letos. Stavba pomalu roste na místě bývalého autobazaru u kruhového objezdu.

Video ze stavby Penny Marketu ve Ždírci nad Doubravou:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Stavba bude celodřevěná. Montáž prodejny se podle Kubíka uskuteční ve velmi krátkém čase. „Prodejna ve Ždírci otevře v prosinci. Jedná se o prodejnu standardní velikosti s tradičním sortimentem, který Penny zákazníkům nabízí. Včetně řeznictví. Ještě před otevřením obchodu ve Ždírci se prodejny Penny v září dočkalo na Vysočině město Polná,“ řekl Deníku mluvčí obchotu Tomáš Kubík.

Výstavba na Havlíčkobrodsku:
Světlá nad Sázavou: skoro sedmdesát nových bytů, třicet parcel
Havlíčkův Brod: nová čtvrť Rozkoš, 27 chystaných parcel Na Nebi, necelých třicet bytů Rezidence Čechovka
Přibyslav: připravuje tři bytovky a parcely pro 45 rodinných domů
Obec Kámen: nová čtvrť za peníze obce
Ždírec nad Doubravou: obchodní centrum Penny Market