Pro zájemce byl přichystán program plný přednášek a doprovodných akcí. Vše začalo na Staré radnici v Havlíčkově Brodě.

V průběhu dne si zájemci mohli vyslechnout celou řadu přednášek věnujících se všem okruhům komplikací cukrovky a využít například bezplatného měření krevního tlaku, hladiny krevního cukru, BMI, ochutnat bylinné čaje nebo si nechat předvést pomůcky pro slabozraké a nevidomé. Součástí akce také byla lékařská poradna, kde se zájemci mohli poradit s odborným lékařem-diabetologem o svých problémech a získat doporučení, jak dál postupovat při jejich řešení.

Onemocní deset pacientů ze sta

„Já se o Diabetickém dnu dozvěděla čistě náhodou. Mezi lidi moc nechodím, ale vyšetřit jsem se nechala. Jsem ze sedmi dětí, všichni sourozenci měli vysoký tlak a cukrovku," svěřila se důchodkyně Jarmila Lédlová z Havlíčkova Brodu. O to větší radost měla, když zjistila, že její tlak i cukr jsou v pořádku.

Vážení, měření tuku a vody v těle bylo pro některé pacienty překvapením. „Tolik tuku mám a tak málo vody? Já piju dost," divila se například paní Marie.

„Počet pacientů nemocných cukrovkou roste, a to i na Havlíčkobrodsku," konstatovala lékařka, diabetoložka Eva Pěkná. O to víc ji mrzelo, že veřejnost věnovala diabetologickému dnu na Staré radnici dopoledne tak malou pozornost.

Přitom v péči lékařů havlíčkobrodské nemocnice je v současné době 2500 pacientů nemocných cukrovkou, onemocnět cukrovkou má „šanci" deset pacientů ze sta. Podle odborníků roste počet diabetiků nejen mezi dospělými, ale i mezi kojenci, kteří se už od peřinky neobejdou bez inzulínových pump.

Komu se zdají počty pacientů nemocných cukrovkou nízké, měl by si podle lékařů uvědomit, že cukrovka  s sebou nese i další zdravotní potíže. Hrozí oslepnutí, amputace končetin. Podle lékařů na tom má vinu dědičnost, nemocnost rodičů, stoupající věk žen prvorodiček, stres, znečištěné životní prostředí. Onemocnět cukrovkou, to znamená podle lékařky Sylvie Špitálníkové radikální změnu životního stylu i stravování. Zmírnit potíže mohou i různé bylinkové čaje, ale tady lékařka Špitálníková radí opatrnost.

„Bylinkových diabetických čajů je na trhu spousta, ale pacient by se měl poradit s odborníkem. Některé bylinky v čajích, třeba lékořice, mohou způsobit potíže se srdcem a tlakem. Navíc čaje nejsou lék, jen doplněk. Proto pacient nesmí přestat brát léky proti cukrovce," zdůraznila lékařka.

Informace, které varují
Nové odhady naznačují, že do konce roku 2012 bude mít až 55 milionů dospělé populace Evropy cukrovku, ve srovnání s loňským rokem, kdy toto číslo dosáhlo 53 milionů pacientů.Miliony lidí umírají na cukrovku v nejproduktivnějším věku. ,,Prevence cukrovky zůstává dramaticky podfinancovanou a hluboko podceněnou oblastí. Přetrvávající ekonomická krize ještě více prohlubuje tyto problémy," řekl  João Nabais, prezident Evropského regionu Mezinárodní diabetické federace (IDF Europe).
Zdroj: International Diabetes Federation