Šanci onemocnět diabetem má dnes každý desátý člověk. Některé děti se s cukrovkou už narodí. V souvislosti s tím je nepochopitelné, jak omezená nabídka potravin pro diabetiky je ještě dnes na našem konzumním trhu. Bez ohledu na to, že toto století začíná už číslovkou 21.

Nemáte něco dia? Takovou nevinnou otázku jsem si dovolila položit v jednom havlíčkobrodském pekařství, kde se regály přímo prohýbaly pod tíhou přeslazených koblih a vánoček. „Tak to u nás nevedeme," odtušila prodavačka s pohoršeným výrazem, jako kdybych ji požádala o koláček s marihuanou. Ve druhém pekařství si zase pro prodej diabetického pečiva vyhradili pouze jediný den v týdnu. Kdo nepřijde včas, má smůlu.

V některých supermarketech výrobky pro diabetiky nenajdete vůbec, dokud vám je prodavačka přímo neukáže. V jiných obchodech zase specializovaný regál s potravinami pro diabetiky mají, ale nabídka je zoufale chudá. Několik diabetických sušenek se skromně krčí vedle sklenic „cukrovkářských" kompotů, které odrazují zákazníka už svým vzhledem. Vypadá to, jako by tam ty sklenice stály už strašně dlouho.

Bohužel, odpudivost obalu a malý výběr zboží nahrazuje až neuvěřitelně přemrštěná cena, která hlavně pro seniory a lidi s nízkým příjmem znamená pořádnou díru do rozpočtu. Přitom cukrovkářů rok od roku přibývá. V budoucnu bude mít cukrovku v Česku možná už každý druhý. Někde je něco asi špatně. Havlíčkobrodská nemocnice nabízí na svých stránkách zvláštní video pro diabetiky. Nebylo by nějaké zvláštní video pro obchodníky a výrobce potravin?

stepanka.saadouni@denik.cz