Za klienty totiž a jako jediné v okrese jezdí na elektrických kolech. S tímto originálním projektem začaly Sociální služby města Havlíčkův Brod již loni, kdy dostaly pečovatelky první dvě elektrokola. V současné době jich mají už pět.

„Chceme, aby naše služby byly co nejkvalitnější a pro klienty nejdostupnější," zdůraznila ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová. Ta upřesnila, že pečovatelky poskytují svoje služby klientům, jejichž bydliště bývají od sebe často poměrně vzdálená. Jízda na elektrických kolech by mohla pečovatelkám pomoci tyto vzdálenosti rychleji a snadněji překonat. Nehledě na to, že používání elektrických kol je podstatně úspornější než například doprava autem.

„To je pravda, kdysi jsem jako studentka pracovala na letních brigádách jako pečovatelka. Není to jednoduché, když vaši klienti bydlí každý na jiném konci města, abyste u nich byli včas, tehdy, když vás potřebují, a hlavně pěšky," potvrdila bývalá pečovatelka Alena Marková.

Vybavovat pečovatelky ne úplně obvyklým dopravním prostředkem v podobě elektrického kola není zrovna časté, a to ani v rámci Vysočiny. Podle ředitelky Kufrové není tato doprava pečovatelek za klienty obvyklá ani v rámci republiky.

Například pečovatelská služba ve Žďáru nad Sázavou používá služební automobily, stejně tak pečovatelská služ-ba v Přibyslavi. Největší objem služeb pokrývají rozvozy obědů klientům, takže souběžně s tím jezdívají i pečovatelky. Podle ředitelky Magdaleny Kufrové nebyly havlíčkobrodské pečovatelky nuceny elektrická kola používat. Záleželo to jen na jejich dobré vůli a osobním rozhodnutí. V používání elektrických kol se mohou pečovatelky podle potřeby střídat. Elektrická kola byla pečovatelské službě zakoupena z prostředků města.

Jezdí také o víkendu

„Pečovatelky, které měly zájem o elektrická kola, si je už vyzkoušely, prošly potřebným školením. Musím říci, že si kola chválí, usnadní jim to dopravu za klienty, hlavně tam, kde jsou mezi domácnostmi klientů velké vzdálenosti, navíc nemají před domem klientů problém s parkováním," podotkla ředitelka Kufrová.

V nejbližší době brodská pečovatelská služba elektrických kol využije opravdu stoprocentně, neboť Sociální služby města Havlíčkův Brod hodlají rozšířit svoji pracovní dobu dokonce o víkendech a ve všedních dnech i navečer. „Ano, je to tak, plánujeme rozšířit činnost pečovatelské služby i na dobu víkendů, tam, kde jsou naši klienti osamělí, nemají nikoho, kdo by se o ně o víkendu postaral. Jestliže tito lidé potřebují naši pomoc během týdne, potřebují ji o víkendu úplně stejně," zdůraznila ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová.

Podle jejího názoru tento způsob rozšíření pečovatelské služby naplňuje filozofii, kterou se chce pečovatelská služba řídit. A sice, dát hlavně seniorům možnost zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí, kde jsou zvyklí. Sociální služby města Havlíčkův Brod změnily už totiž před třemi lety kritéria pro přijetí do Domova pro seniory Reynkova. Na prvním místě bude především sociální potřebnost žadatelů. „Cílem změny je, aby umístění získal především klient z Havlíčkova Brodu a jeho místních částí, případně blízkého okolí, který je ve špatném zdravotním stavu, žije osaměle a neobejde se bez celodenní intenzivní péče," vysvětlila ředitelka Kufrová.