Ten před lety zrušila policie. Radní jejich přání vyslyšeli, a tak se místní přechodu dočkají už příští rok.

„Je to hodně frekventované a nepřehledné místo. Auta tam navíc i parkují. Chodí tu děti do škol a lidé do nemocnice. Naše děti půjdou do školy už v září a musely by tuto silnici každý den přebíhat. Je to nebezpečné místo. To byl hlavní důvod, proč jsme se petici rozhodli sepsat," řekl jeden z autorů petice Jaroslav Šnajdr.

Petici odevzdali na radnici už v březnu. Zpočátku ale radní obnovu přechodu odmítli, a to kvůli nedostatku financí. „Prvně nám z radnice odpověděli, že přechod neobnoví, protože by to stálo moc peněz. Potom se o petici zmínili v novinách, a tak se nám radní znovu ozvali, že o obnově přechodu budou jednat," uvedl Šnajdr.

Po projednání radní rozhodli, že na přechod pro chodce na příští rok peníze přece jen vyčlení. „Jsme velice rádi, že naše přání město vyslyšelo. Hlavně kvůli dětem. Nebudu se o ně teď bát," pochválil si Šnajdr. Petici podepsala téměř stovka lidí ze sídliště Letná a z Ledečské ulice. V Havlíčkově ulici tedy za rok vznikne osvětlený přechod s ostrůvkem.

Přechod ale nevznikne jen kvůli petici. Dalším aspektem je výstavba rodinných domů v lokalitě Rozkoš a také vybudování nové knihovny. „Na konci Havlíčkovy ulice se postavilo 90 nových domů a další se budou stavět. Budou zde bydlet stovky rodin. Počítáme tedy, že tím naroste doprava, proto zde bude přechod vhodný," řekl radní Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

V této chvíli radní zpracovávají dokumentaci potřebnou ke stavbě. Poté materiály předají policii a odboru dopravy. Celý projekt nakonec budou muset schválit zastupitelé. Náklady na obnovu přechodu se odhadují na 300 až 400 tisíc korun. Nový přechod podle Honzárka chodcům bezpečnost nezajistí. „Většina nehod se stane právě na přechodech pro chodce. Lidé mají totiž falešné představy, že na přechodech mají absolutní přednost, i když nemají. Nemyslím si, že přechod nějak výrazně chodce ochrání," domnívá se Honzárek.

Přechod pro chodce v Havlíčkově ulici vždycky býval. Tedy do doby, než ho jako dalších třicet přechodů po celém Havlíčkově Brodě nechali policisté zrušit. Patnáct z nich mohlo zůstat jen s podmínkou, že budou přestavěny podle nových norem.

Beáta Dvořáková