Zrekonstruovaný pavilon číslo 5 slavnostně otevřeli přesně před měsícem. „Rekonstrukce trvala 18 měsíců,“ sdělil Jaromír Mašek, ředitel Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod. Toto oddělení poskytuje specializovanou lůžkovou péči lidem se závislostí.

Pavilon nabízí pro pacienty, kteří se tady léčí s různými druhy závislostí, celkem osmatřicet lůžek. Toto koedukované oddělení nabízí komplexní dlouhodobý léčebný program pacientům se závislostmi na alkoholu, THC, pervitinu, lécích, kurzovém sázení, hracích automatech, pokeru a podobně.

Stavební práce vyšly celkem na 33,3 milionu korun včetně DPH a nový mobiliář stál zhruba milion korun. „Jednalo se o kompletní stavebně technickou rekonstrukci. Původní zůstaly pouze nosné zdi, stropní konstrukce a konstrukce střechy, jinak bylo vše vyměněno nebo zcela zrenovováno, případně nově dobudováno,“ informoval Mašek.

„Máme tady nové rozvody elektřiny a slaboproudu, osvětlení, sanitární techniku, nové dveře i zárubně, rozvody vody a odpadů, zateplení venkovních zdí, fasádu a mobiliář. Změnou prošly i prostorové dispozice interiérů. Nová je také vestavba výtahu, přístavba druhého vnitřního požárního schodiště a venkovní krytá kuřárna. A navíc jsme zbudovali venkovní hřiště,“ vyjmenoval dále Mašek.

Kvalita pobytu v nemocnici šla díky rozsáhlým opravám výrazně nahoru. „Pavilon nabízí vyšší hotelový standard ložnic, pohlednější a větší terapeutické prostory, a to jak vnitřní, tak i vnější,“ zdůraznil ředitel brodské psychiatrie.
Nově zrekonstruovaná budova přinese daleko větší komfort nejen pacientům, ale i nemocničnímu personálu. Třípodlažní budova zajistí útulnější prostředí i díky menším pokojům a nově vybudované multifunkční hřiště umožní nejen široké sportovní vyžití, ale i čas na relaxaci a odpočinek.

Další rekonstrukce čeká brodskou psychiatrii zhruba za rok. „V lednu 2020 plánujeme zahájit kompletní rekonstrukci léčebného pavilónu číslo 10, která by měla trvat také kolem osmnácti měsíců,“ nastínil Mašek plány do budoucna.