Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diváky v Ledči nejvíce zaujal příběh ponižovaných seniorů

Ledeč nad Sázavou - Festival o lidských právech Jeden svět diváky zajímal. Přišlo jich na tisíc.

31.3.2013
SDÍLEJ:

V sále ledečského kina.Foto: Archiv festivalu

Přes tisíc návštěvníků zlákala témata letošního festivalu o lidských právech, Jeden svět. Rozebíralo se tu především téma nesnášenlivosti a diskriminace, které v Čechách stále sílí.

Největší ohlas i návštěvnost získal dokument s příznačným názvem, Šmejdi. Ten rozebíral problematiku předváděcích zájezdů pro seniory. Ukázal na jejich oběti i nátlakové metody prodejců.
V Ledči se Jeden svět konal poprvé. Během promítacího týdne tu promítání i besedy vidělo jedenáct set lidí.

„A to je opravdu obdivuhodné na malé město. Obyvatelé v Ledči a okolí dokázali, že se rozhodně snášet příkoří nebojí. Jsme také moc rádi, že zdejší festival navštívily takové osobnosti, jako je například Petra Šustrová nebo Silvie Dymáková," řekl Vladimír Veleta, koordinátor festivalu v Ledči nad Sázavou.

Návštěvnicky nejúspěšnější byl dokument Silvie Dymákové, Šmejdi. Díky skryté kameře měli diváci možnost zažít ponižování a nátlak za zavřenými dveřmi předváděcích akcí. Stejný ohlas měl i dokument Po zemi, po moři, který už stačil získat nominaci na Cenu Emmy. Kromě riskantního útěku z totalitní Severní Korey přinesl svědectví o absurdních podmínkách života uprchlíků v nové zemi a byznysu, který se v souvislosti s ním rozvinul.

„Tento dokument byl velice zajímavý. Těžko u nás tuto problematiku chápeme. Lidé na podmínky v Čechách často nadávají, ale s podmínkami, které panují v Severní Koreji, se to opravdu nedá vůbec srovnávat," uvedl starosta Ledče Petr Vaněk.

Ledečtí svou účastí na festivalu dokázali, že jim podobná témata nejsou lhostejná. „Z hojné návštěvnosti mám radost. Zvláště, když tento počin u nás proběhl vůbec poprvé. Myslím, že se to povedlo a můj dík patří i tvůrcům. Podobné akce je určitě třeba podporovat," dodal Vaněk.

Diváci měli možnost po každé projekci hodnotit filmy prostřednictvím jednoduché ankety. „Nejlepším filmem určili dokument Šmejdi. Snímek vyvolal bouřlivou odezvu a besedy se zúčastnila i autorka, která s diváky probírala okolnosti jeho vzniku, osudy postav, praktiky prodejců, kvalitu výrobků, úroveň legislativy a představila také osvětové akce, které by měly napomoci k větší informovanosti, především mezi seniory," dodal Veleta.

Autor: Redakce

31.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení