„Cílem projektu je zlepšit obraz zemědělství v očích veřejnosti. V podobě takových aktivit informujeme děti, mladé lidi a laickou veřejnost o důležitosti a nenahraditelnosti tohoto oboru, bez něhož by lidstvo nemělo šanci přežít,“ sdělila koordinátorka Soňa Jelínková.

Jak dodala, Zemědělský svaz se rozhodl řešit jeden z hlavních problémů současného zemědělství. Nedostatek pracovníků, a ne příliš pozitivní vnímání zemědělství v očích veřejnosti. „Z mnoha jednání je patrné, že popularita zemědělství jako takového je rozhodujícím faktorem při volbě budoucího povolání. Nenaplněné zemědělské obory na středních odborných školách jasně deklarují, že za pár let bude jen minimum kvalifikovaných pracovníků,“ zdůraznila Jelínková.

Svoje brány otevře například Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární,zemědělská a zdravotnická Třebíč. „Naše škola byla založena v roce 2004 sloučením zdravotnické a zemědělské školy. Organizuje pro studenty odbornou praxi i v zahraničí, pro zájemce provádí výcvik v řízení motorových vozidel u oboru agropodnikání a veterinářství je výcvik zdarma jako součást výuky,“ informovala ředitelka Lenka Havlíková.

U Jihlavy mohou zájemci navštívit například akciovou společnost Luka u Vysoké Studnice, která chová holštýnský skot a prohlédnout si tamní minimlékárnu. „Jogurty, tvaroh a sýry vyrábíme z čerstvého, tepelně ošetřeného kravského mléka. Používáme mléčné kultury světové firmy Christian Hansen,“ zdůraznila předsedkyně představenstva společnosti Alena Nováková.

Na Havlíčkobrodsku se představí Zemědělské družstvo Maleč na Chotěbořsku, Okrouhlička u Štoků nebo Zemědělská akciová společnost Lípa, kde v listopadu 2018 otevřeli farmářský obchod Ze dvora. Nabízejí tam potraviny od regionálních výrobců. U Pelhřimova se návštěvníkům otevře Školní statek Humpolec.