„Koncipovali jsme ho tak, aby si v něm každý návštěvník našel to své. Věřím, že lidé budou s průběhem Dnů města Chotěboře spokojeni, a dost možná, že je i příjemně překvapí," říká starosta města Tomáš Škaryd.

Program oslav začíná v pátek 19. června v podvečer slavnostním oceněním osobností města Chotěboře. Můžete nastínit, kdo ocenění získá?

Konkrétní jména z pochopitelných důvodů uvést nemohu, řeknu jen, že půjde o patnáct osobností, které spojily svůj život s Chotěboří a zasloužily se o její všestranný rozvoj. Jsou to lidé, kteří působili a pracovali v rozmanitých sférách lidské činnosti a dosáhli v nich úctyhodných výsledků.

Kdo je nominoval a vybíral?

Jejich nominace byla otevřená, veřejná. Nominovali je přímo lidé z Chotěboře. Rada města posléze vybrala patnáct konkrétních jmen a zastupitelstvo tento výběr svým usnesením odsouhlasilo.

Vím, že jste si pro oceněné připravili pěkný a zajímavý dárek…

Myslím, že se jim bude opravdu líbit. Obdrží totiž vkusnou stříbrnou pamětní minci, na jejímž líci je ztvárněno logo Výročí města Chotěboře a na rubu pečeť Smila z Lichtenburka. Tedy šlechtice, v jehož rukopisu byl před 750 lety uveden název našeho města. Mimochodem: faksimilii tohoto historicky cenného dokumentu, jde o první dochovanou a historicky potvrzenou zmínku o Chotěboři, již máme k dispozici. A to díky historikovi Mgr. Tomáši Somerovi, PhD., který ho objevil v Moravském zemském archivu. K minci navíc ocenění dostanou i certifikát s údaji o ryzosti stříbra, z něhož byly mince vyraženy, a také s detailním popisem mince.

Uvidí faksimilii s pečetí i návštěvníci oslav?

Samozřejmě. Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. června si je budou moci zájemci prohlédnout v městské galerii, ukážeme je ale také krátce po zahájení sobotního odpoledního programu přímo na náměstí T. G. Masaryka. Po té se stanou trvalou součástí výstavních expozic chotěbořského městského muzea.

Na sobotu 20. června je připraven hlavní program Dnů města Chotěboře. Uskuteční se, jak jste již zmínil, na chotěbořském náměstí. Které programové body byste vyzdvihl?

Tak to je těžká otázka, protože je toho připraveno opravdu mnoho a vyjmenovat vše, není snadné. Nicméně vypíchl bych alespoň pokus o vytvoření českého rekordu v ražbě pamětních mincí na jednom místě, který pořádáme společně s pelhřimovskou agenturou Dobrý den. Mince se budou razit na dvou raznicích. Pokud vím, půjde o první pokus tohoto druhu. Nikde jinde v České republice se o něj ještě nepokusili.

Přiložíte i vy sám ruku k dílu?

Určitě, a věřím, že nás budou stovky, ne-li tisíce (úsměv). Ale vraťme se ještě kratičce k programu na náměstí. Ke slovu se dostanou samozřejmě i místní umělecké soubory. Vystoupí například SK Buttula, divadlo Schod a další. Zahraje a zazpívá skupina Wobčas či revival Michala Davida, své umění předvedou mažoretky. Chybět nebudou ani barmanská show, pivní soutěže a zapomenout nesmím ani na večerní ohňostroj. Začínáme ve 14 hodin.

Uvedli jsme, že program Dnů města Chotěboře je koncipován jako vyvážený. Na své si přijdou všechny generace. Mladí si ale určitě nenechají ujít připravený minifestival…

Bezesporu. Začíná v pátek 19. června večer v chotěbořské Aréně a jeho vrcholem bude jednoznačně koncert populární slovenské skupiny No Name. K tomu už myslím není co dodat.

Lehce jsme se dotkli páteční a sobotní dramaturgie. Na co se mohou lidé těšit v neděli 21. června?

Na vyhlášenou tradiční leteckou show, kterou připravil místní Aeroklub na letišti v Počátkách.

Za přípravou oslav jistě stojí mnoho práce a úsilí. Kdy jste s ní začali?

Několikačlenný tým Milana Stránského, ředitele chotěbořského Centra kultury a sportu, odvedl poctivou a několik měsíců trvající práci. Sám jsem se mnohokrát přesvědčil, že ladil vše do nejmenších podrobností a detailů. Patří mu za to mé velké poděkování. Věřím, že dostatečným poděkováním mu bude i hojná účast veřejnosti na všech akcích, které se v rámci Dnů města Chotěboře uskuteční. Jejich přehledný seznam a rozpis najdou nejen v této příloze, ale také v našem místním tisku, či na webových stránkách města a na plakátech.

Přijedou do Chotěboře i oficiální hosté?

Ano. Pozvali jsme starosty okolních měst a obcí, radní Kraje Vysočina, poslance i senátora Parlamentu České republiky. Těšíme se také na příjezd zástupců našeho partnerského maďarského města Tiszafüred.

Takže vás čeká řada společenských povinností…

Příjemných povinností (úsměv). Nicméně si rozhodně najdu chvíli, abych si Dnů města Chotěboře užil zcela bezprostředně jako každý jiný běžný návštěvník.

Jakou očekáváte návštěvnost?

Vyjde-li nám počasí, a já pevně věřím, že nad Chotěboří bude po dobu letošního pětadvacátého víkendu obloha jako vymetená, může oslavy průběžně navštívit i několik tisíc lidí. A to nejen místních, ale i z okolních měst a obcí.

Oslavy 750. výročí první zmínky o Chotěboři jste naplánovali na právě uvedený víkend, nebo jste je rozvrhli po celý letošní rok?

Tak samotné gró oslav je samozřejmě naplánováno na 19., 20. a 21. června. Ovšem toto významné výročí si připomínáme na všech akcích, které se letos ve městě uskutečnily, nebo ještě uskuteční. Poprvé to bylo při slavnostním otevření našeho nového fotbalového hřiště s umělým povrchem v závěru loňského roku a v poslední době na vernisáži hasičské výstavy v městském muzeu.