„Do Prahy přijedou i zástupci dalších měst a obcí z celé České republiky, které stejně jako Havlíčkův Brod poskytnou pomoc a ubytování dalším Barmáncům," uvedl Tecl.  Ten upřesnil, že se jedná o dvaadvacet uprchlíků, kteří se v rámci další vlny národního přesídlovacího programu dostali do České republiky z Malajsie.

Tam ze své vlasti uprchli kvůli represím, jimž byli vystaveni ze strany barmských úřadů, policie a armády především pro svůj  původ a křesťanské náboženské vyznání. „Kromě toho dohodnu s barmskými manželi ve věku 28 a 29 let i podrobnosti jejich čtvrteční návštěvy Havlíčkova Brodu. Prohlédnou si nejen město, ale také nájemní byt velikosti dva plus jedna, který jim již rada města přidělila. Pokud se rozhodnou u nás zůstat, uzavřeme s nimi standardní nájemní smlouvu na dobu určitou. A v okamžiku, kdy budeme mít jistotu, že integraci této rodiny do naší společnosti lze označit za úspěšnou, můžeme s ní smlouvu uzavřít na dobu neurčitou," pokračoval Tecl.

Za poskytnutí pomoci barmské rodině může Brod počítat s příspěvkem ve výši šesti set tisíc korun ze státního rozpočtu. „Tyto prostředky nejsou účelově vázány, a  město s nimi může libovolně naložit," vysvětlil Tecl.

Všichni barmští uprchlíci požívají v České republice statusu politického uprchlíka. Po  transportu z Malajsie, tedy ze země, která je mohla vydat zpět do Myanmaru (Barmy – pozn. autora), byli umístěni v integračním azylovém středisku na severu Čech. Tam se učili základům češtiny a seznamovali se s našimi kulturními a společenskými zvyky. Podle informací Ministerstva vnitra se Havlíčkův Brod stane již šestnáctým městem České republiky, kde budou Barmánci žít. Na Vysočině našli nový domov v Přibyslavi či Novém Městě na Moravě.
Po svém příchodu do Brodu by Barmánci nebyli zdaleka jedinými cizinci z východu, kteří ve městě žijí. Kromě Vietnamců, Mongolů a potomků Čechů z Kazachstánu lze ve městě potkat i lidi z Arménie a Číny.