VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři ze šesti zemí Evropy

Havlíčkův Brod – V neděli začíná v Havlíčkově Brodě již jedenáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského (LŽŠ). Zúčastní se jí na třicet mladých lidí ze šesti zemí Evropy.

14.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Libor Blažek

„Letos se přihlásilo nejvíc zájemců ze zahraničí v dosavadní historii školy. Do Havlíčkova Brodu přijedou začínající novináři z Polska, Ukrajiny, Slovenska, Rakou-ska, Německa a samozřejmě
z České republiky," uvedl jeden z organizátorů akce Milan Pilař a dodal, že hlavním tématem LŽŠ jsou česko-polské vztahy.

„Účastníci se pod vedením zkušených lektorů budou po celý příští týden věnovat nejen médiím, mediální práci přímo v terénu, ale dozvědí se také mnoho zajímavého o historii a kultuře národů střední Evropy. Součástí akce je samozřejmě i celá řada veřejně přístupných přednášek a seminářů, které povedou erudovaní žurnalisté. Za všechny uveďme třeba Sabinu Slonkovou, Libora Dvořáka, rakouskou novinářku Barbaru Tóth, mluvčí Velvyslanectví Spojených států amerických
v Praze Daniela Emsta nebo polského publicistu Macieje Ruzcaje," vyjmenoval Pilař.

Není bez zajímavosti, že zájemci se jich budou moci zúčastnit i díky on-line přenosům na webu vysilamezive.cz.

Šest sekcí

Účastníci LŽŠ budou pracovat v šesti skupinách. Jsou jimi tisk, web, rozhlas, televize, foto a public relation. Čeká je nejen teoretické vzdělávání, ale také praktické cviče-
ní a vytváření konkrétních mediálních výstupů.

„Každý účastník si v rámci své skupiny vyzkouší vytvořit novinový článek, rozhlasovou nebo televizní reportáž, fotoseriál nebo tiskovou zprávu. Většinu mediálních výstupů účastníků školy zveřejní partnerská média ještě v době konání akce," vysvětlil Pilař.

Do Havlíčkova Brodu se na LŽŠ chystá například i Jan Brych z pražského gymnázia Arabská 14.

„Příští rok maturuji a vážně uvažuji o tom, že bych na Karlově univerzitě studoval žurnalistiku. Rád bych proto poznal, co všechno práce novináře obnáší. Věřím, že mi i ten týden v Havlíčkově Brodě škola napoví, zda se 
v budoucnu zaměřím na tištěná média, nebo na televizi či rozhlas. Jistě to bude zajímavá zkušenost. Těším se i na setkání se zkušenými novináři, jejichž jména znám prozatím jen z novin, internetu, nebo rádia," pokračoval Brych a podotkl, že se LŽŠ zúčastní vůbec poprvé.

Báječně našlapaný ročník

Program letošní LŽŠ oceni
la na jejím facebookovém účtu i spisovatelka a kurátorka 
Kateřina Tučková. Ta se ško
ly začínajících žurnalistů 
v Havlíčkově Brodě zúčastnila, a to v roli přednášející, v roce 2010.

„Letošní ročník je báječně našlapaný. Mrzí mě, že zrovna budu na dovolené, obzvlášť poslední večer s přednáškou 
o zamlčovaných dějinách (povede ji britská historička 
z univerzity v Glasgowě Mary Heimannová – pozn. aut.) by mě moc zajímal," napsala Tučková.

Hlavním a již tradičním pořadatelem LŽŠ je havlíčkobrodské mediální Centrum Vysočina. Hlavními partnery pak jsou Nadace Friedrich Ebert Stiftung, Rakouské kulturní fórum v Praze, Velvyslanectví Rakouské republiky v Praze, Zastoupení Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, Česko – polské fórum, Americké centrum v Praze a Velvyslanectví USA v Praze.

Mezi mediálními partnery LŽŠ figuruje také Havlíčkobrodský deník. Ten na svých stránkách zveřejní nejzajímavější články, které začínající novináři v jejím průběhu připraví.

Autor: Jaromír Kulhánek

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muzeum zve na pečení perníčků a povídání o vánočních pokrmech

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Město debatovalo s občany o akčním plánu, ale i o třídění odpadu

Chotěboř - Město Chotěboř nedávno uspořádalo veřejnou debatu s občany. Témata byla dvě: akční plán města na roky 2015 až 2022 a odpadové hospodářství. Lidé se však mohli ptát na cokoliv.

Šikovnosti učí v Jeníkově děti nový technický kroužek

Golčův Jeníkov – Mít vztah k technice, nebát se stavebnic a ručních prací, to vše učí děti v Golčově Jeníkově technický kroužek Sedmička.

Staročeské Vánoce za časů roboty na Michalově statku

Pohleď – Letos se již po čtrnácté mohou návštěvníci skanzenu Michalův statek v Pohledi seznámit s životem selského lidu o vánočních svátcích za časů našich praprarodičů v období 17. až 19. století.

Kostel v Krásné Hoře rozezní varhanní koncert

Krásná Hora – Jedinečný kulturní zážitek čeká v sobotu 16. prosince na návštěvníky kostela sv. Jana Křtitele v Krásné Hoře na Havlíčkobrodsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT