„Turistům nabízíme informační materiály nejen o Havlíčkově Brodě, ale i o zajímavých místech nedaleko našeho města. Z místních památek návštěvníky nejvíce zajímá prohlídka města z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie nebo naše jediná národní kulturní památka Štáflova chalupa. Velmi často se ptají i na trychtýř, který podle Cimrmanů symbolizuje střed Evropy a stojí na zahradě kavárny U notáře. Z okolních lokalit se často dotazují na hrad v Lipnici nad Sázavou či údolí řeky Doubravy nedaleko Chotěboře,“ podělila se o poznatky mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. Město Havlíčkův Brod láká letos návštěvníky i na výstavu s názvem Barokní Brod, kterou hostí prostory Staré radnice. Prohlídku mohou spojit i s návštěvou expozice modelu města, která se nachází ve stejném objektu. Kulturní život obohacují v letních měsících i pravidelné akce na Havlíčkově náměstí.

„Každou prázdninovou středu si na své přijdou děti i dospělí. Od 18.00 hodin je vždy připravena pohádka a od 20.00 patří náměstí koncertům kapel nejrůznějších žánrů. Stejně tak pořádáme hudební vystoupení i každou prázdninovou neděli, a to od 18.00 hodin,“ upřesnila Doležalová.

Havlíčkobrodské informační centrum je v letních měsících návštěvníkům k dispozici každý všední den od 9.00 do 17.00 hodin, v sobotu od 8.00 do 17.00 a v neděli od 13.00 do 19.00 hod. Nabízí i veřejný internet. Na jeho pracovnice je možné se s dotazy obrátit i telefonicky či e-mailem.

Další nejbližší informační centrum se nachází v Chotěboři, kde v letošním roce zaznamenali úbytek návštěvníků. „V pondělí se chodí ptát až kolem stovky turistů, jiné dny kolem pětačtyřiceti. V pondělí to bude asi tím, že najíždějí nové turnusy,“ domnívá se pracovnice chotěbořského informačního centra Markéta Kadlecová.

Nejčastěji se chodí ptát rodiny s dětmi a seniorské páry. Zastoupení cizinců je rozmanité, nejvíce jsou to Slováci, Němci, Francouzi a Holanďané. V Chotěboři jsou vyhledávanými místy především chotěbořský zámek a údolí řeky Doubravy.

V Ledči nad Sázavou oproti jiným informačním centrům nárůst zahraničních turistů zaznamenali, jedná se hlavně o Němce. Počet turistů se pohybuje zhruba v rozmezí šedesáti až sedmdesáti lidí denně. Návštěvníky zajímá především hrad Ledeč nad Sázavou, blízká přírodní rezervace Stvořidla a Foglarova zátoka.

Ve Světlé nad Sázavou je průměrná návštěvnost kolem stovky lidí denně, také hlavně rodiny s dětmi a senioři. Cizinců do Světlé n. Sázavou moc nezavítá, největším lákadlem pro turisty je hrad Lipnice nad Sázavou, světelské středověké podzemí a zámek Světlá nad Sázavou.

„Nárůst tuzemské turistiky je v letošním roce obrovský, jsme moc rádi, že návštěvníci najdou i naše městečko a snažíme se, aby se jim u nás líbilo,“ dodala na závěr vedoucí infocentra Dagmar Sedmíková.

Zuzana Vágnerová