Zatímco základní umělecké školy mají už až na výjimky plno, v domech dětí a mládeže, sportovních klubech nebo třeba v oddílech skautů najdou děti dveře otevřené.

Pokud se ale děti chtějí zapsat do některého z kroužků, které odstartovaly na začátku měsíce, je nejvyšší čas. Například středisko volného času v Humpolci přijímá letos přihlášky už jen do pondělí 22. září.

V nabídce má přes třicet různých kroužků, některé jsou však již obsazeny. Například z hudebních kroužků zbývají volná místa už pouze ve hře na flétnu. Středisko tam dosud nabízí například angličtinu, atletiku, jógu, keramiku, korálkování, počítače, rybářský kroužek, šachy, vaření, modelářství a další.

V pelhřimovském Domě dětí a mládeže už sice přestali přijímat přihlášky v polovině září, děti zde však stále mají šanci najít uplatnění ve sportu. Nábory do hokejového klubu jsou vždy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu. Také fotbalový klub pořádá ve městě rekordů a kuriozit nábor. Ten se uskuteční ve čtvrtek 25. září.

Havlíčkobrodsko: Ruština i králičí hop

Z pestré nabídky zájmových kroužků mohou vybírat děti z Havlíčkobrodska. Jen centra volného času v Havlíčkově Brodě a v Chotěboři jich mají v nabídce více než pět desítek.
Brodské AZ Centrum přichystalo dvě novinky, a to kroužek ruštiny a cvičení Kids Pil–ox–in body.

„Ruština, bez ohledu na stávající ukrajinskou krizi, nabývá na významu, proto jsme ji do nabídky zařadili," uvedl ředitel AZ Centra Miloš Kejklíček. „Kroužek je určen začátečníkům od osmi let věku. Povede ho rodilá mluvčí Olena Kušnirová, která je velmi příjemná a která připravila velmi pestré hodiny. Nebudou v nich chybět diskuse, vyprávění, rozhovory a podobně," pokračoval Kejklíček. Prozatím se na ruštinu přihlásily dvě děti. Kapacita je stále volná.

„Kids Pil-ox-in body je novým stylem cvičení, které frčí v celé republice. Jde o kombinaci pilates, nekontaktního kickboxu a tance. Myslíme si, že by mohl zaujmout i děti tady u nás," řekl Kejklíček. Ten dodal, že tento zájmový útvar je určen předškolním dětem ve věku 3,5 až 5,5 let.

Chotěbořský Dům dětí a mládeže Junior letos poprvé mezi své zájmové útvary zařadil i Yo-Yo. V kroužku se děti naučí všech pět stylů yoyování i spoustu dalších triků.
Jako velmi zajímavé se jeví i další dva kroužky. Biologickým, chemickým a fyzikálním pokusům se budou věnovat starší děti, které budou chodit do kroužku nazvaného Učni kouzelníka Čáryfuka.

A nejmladšímu sportu se zvířaty zase ty děti, které se chtějí věnovat králičímu hopu.

„Vlastnictví králíka není podmínkou, rádi ho dětem zapůjčíme," řekla Lada Šípová, která kroužek povede. „Věnovat se budeme čtyřem disciplínám, a to: skoku dalekému, skoku vysokému, parkuru a závodům na rovinné dráze," dodala Šípová.

Volná místa jsou ještě také v kroužcích, organizovaných jihlavským Domem dětí a mládeže.

„Obsazené už jsou už hudební kroužky, hra na kytaru, keyboard a některé rytmické kroužky a tance. Volno je určitě ještě v keramice a kreslení," řekl Zdeněk Nápravník z domu dětí a dodal, že na internetových stránkách v nejbližší době přibudou aktualizované informace a volných kroužků je samozřejmě mnohem víc.

Přihlásit se stále lze i v Domě dětí a mládeže v Polné, který nabízí různé druhy sportovních aktivit, včetně aerobiku, florbalu, historického šermu, juda a aikida, což je japonské umění sebeobrany.

Až do konce září přijímá přihlášky Dům dětí a mládeže v Telči. V nabídce je široký výběr zájmových aktivit od výuky cizích jazyků až po různé druhy sportů.

Počítače, modely či myslivecké troubení

V Třebíči nabízí Dům dětí a mládeže na osm desítek zájmových kroužků od turistiky a sportu, přes přírodovědu a techniku po estetické obory. Většina kroužků začala již v tomto týdnu, Hlásit se lze osobně, nebo si zájemce může vybrat obor v aktuální nabídce na webu.

Letošními novinkami jsou v Třebíči například škola skateboardingu, multimédia a počítačová grafika, papírový modelář, plastikový modelář, pro výtvarně zdatné děti nabízí dva nové kroužky, a to origami a tvořílek určený pro děti od šesti a sedmi let. Mezi novinkami je také nové cvičení na trampolíně pro dospělé.

Přihlásit je možné se také v domech dětí Budík v Moravských Budějovicích nebo v náměšťské Radosti. Většina kroužků zahajuje svou činnost od pondělí 22. září, stačí si tedy jen vybrat, vyplnit přihlášku na webu a poslat.

Třeba mysliveckému troubení se mohou naučit ti, kdo se přihlásí do kroužků rozšířeného vzdělávání základní umě᠆lecké školy v Bystřici nad Pernštejnem. Škola má sice už naplněnu povolenou kapacitu dětí, ale aby mohla uspokojit další zájemce, nabízí také kroužky formou, která je otevřen jak dětem, tak dospělým. V nabídce je tak třeba i kurz elektronické tvorby zvuku.

„Zájemci se naučí základní principy a disciplíny elektronické tvorby zvuku. Pozornost bude věnována také kulturnímu pozadí elektronické hudby, živým ukázkám a zvukovým experimentům," uvedla ředitelka školy Milada Krásenská.

Celkem má bystřická škola připraveny kurzy ve třiadvaceti kolektivních a jedenácti individuálních oblastech.

Zatímco na zápis do kroužků v domech dětí a v uměleckých školách je nejvyšší čas, ve sportovních klubech jsou obvykle benevolentnější a jsou rádi za každého nového člena. Na sportovce a  nové tváře všech věkových kategorií se tak těší také Florbalová škola Jihlava.

„Stále přijímáme do většiny týmů dívek a chlapců," potvrdil prezident klubu Michal Peterka.