Jak řekl Deníku Josef Beneš, vedoucí odboru rozvoje města, rekonstrukce radnice končí, ale je tam ještě jeden neméně důležitý úkol. „A sice vybavit budovu nábytkem. V některých případech dokonce nábytkem atypickým. Na tuto zakázku město vyhlásí soutěž. Takže pro veřejnost se budova radnice otevře, počítáme začátkem druhé poloviny letošního roku v letních měsících. Přesné datum zatím ještě musíme stanovit,“ vysvětlil.

Práce v budově Staré radnice, kde léta sídlila knihovna, která se odstěhovala do nové budovy vedle kulturního domu Ostrov, se uskutečnily po etapách. Ve čtvrté etapě dělníci zbourali staré schodiště, strop střední části budovy včetně příček.

Škola Konečná v Havlíčkově Brodě staví nový pavilon. Vizualizace se souhlasem města.
Top 5 projektů v roce 2024 na Brodsku. Podívejte, kam půjdou miliony korun

Na návštěvu staré radnice se už těší vysokoškolačka Jana Holendová z Havlíčkova Brodu. „Na městském veřejném fóru jsem uvedla starou radnici a její další využití jako jednu z důležitých akcí, kromě oprav kostela svaté Kateřiny a nenechám si návštěvu radnice ujít. Chci vidět, co se tam změnilo,“ zdůraznila.

Stavební práce vytvořily prostor pro výtah, který stará budova nikdy neměla. Výtah nahradí starou plošinu pro vozíčkáře. Proražení šachty mezi dvěma patry historické budovy bylo tématem diskuse mezi stavebníky, investorem i památkáři. Ve druhém patře staré stropy nahradily nové.

Zimní stadion Kotlina.
Zimní stadion v Brodě čekají změny. Nové chlazení a menší ledová plocha

Hlavní stavbyvedoucí Libor Šob má s opravami historických budov zkušenosti. „Nejdůležitější je komunikace s památkáři. Nejdřív se dvakrát zeptat, než jednou bourat,“ vysvětlil stavař naposledy Deníku s tím, že po technické stránce je přestavba radnice mnohem lehčí než poslední městská zakázka. Tou byla stavba planetária na základní škole Nuselská. „Tehdy jsem přestavovali strop za provozu, kdy se pod námi učily desítky dětí,“ dodal Šob.

Přestavba radnice je ale náročná hlavně finančně. Obnova historické budovy v centru města začala loni na jaře nákladem více než třiceti milionů korun v režii stavební firma Roneli Stavby. Byť se na proměnu Staré radnice vedení města i odborníci dlouho připravovali, teprve až po odkrytí konstrukcí, příček a omítek museli projekt poněkud upravit. Mohly za to stopy, které na budově nechala historie.

Stará radnice v Havlíčkově Brodě

Nachází se v dolní části Havlíčkova náměstí v historické části města.

Původně gotická stavba byla přestavěná po požáru v polovině 17. století do renesanční podoby.

V renesančním štítu s vysokou atikou s cimbuřím je ve výklenku umístěná takzvaná Brodská smrt - kostlivec zvaný Hnát, držící kosu.

V patře je rozlehlá síň s valenou klenbou, zdobenou štukovými rámy, pocházející z druhé poloviny 17. století.

V zadní části byl pivovar.

Před čtyřmi lety získala po rekonstrukci hlavní cenu Stavba roku Kraje Vysočina.

Zároveň obdržela i Cenu veřejnosti. Obnova brodské Staré radnice byla také nominována za Kraj Vysočina památkáři na Cenu Patrimonium pro futuro.

Zdroj: Město Havlíčkův Brod

Starou radnici v minulosti postihly kromě husitských válek, dva velké požáry. Jeden v roce 1662, druhý v roce 1834. Po obou se našly v budově stopy, po tom starším ze 17. století jsou mnohem výraznější. Očazené stěny objevili dělníci po otlučení omítek hlavně v přízemí. „Moderní metoda umožní stěny zakonzervovat a nechat je jako připomenutí požáru,“ poznamenal místostarosta Libor Honzárek.

Přestavba Staré radnice v Havlíčkově Brodě.
Podívejte se: rekonstrukce Staré radnice v Brodě odhalila zbytky ničivého požáru

Stejně tak unikátní jsou obrovské stropní trámy v prostorách, kde dříve bylo dětské oddělení knihovny, gotické klenby a cenné malby.

Díky rekonstrukci se Stará radnice dočká několika nových prostor. V přízemí se usídlí informační centrum. Kanceláře budou ve střední části, směrem k náměstí. Zadní místnost bývalého oddělení knihovny pro dospělé patří expozici o vývoji města. Tam najde uplatnění model historického Brodu vytvořený studenty stavební školy.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

„Na stěnách návštěvníci najdou základní kapitoly historického vývoje města i upoutávky, co zrovna nabízí muzeum nebo galerie. Počítáme i s interaktivními panely,“ poznamenal Honzárek.

Novinkou je galerie pro menší výstavy v místě bývalého průjezdu. Nové je i schodiště do patra a již zmiňovaný výtah. Sál s historickými trámy je určený pro komorní kulturní či literární akce. „Všechny výdaje hradí město bez dotací. Cílem přestavby je citlivá rekonstrukce historických prostor velké ceny, kterou nelze uspěchat,“ zdůraznil místostarosta.