Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do protipovodňových opatření půjdou letos ve Světlé miliony

Světlá nad Sázavou: Rozpočtové provizorium, na základě kterého hospodařilo v prvních týdnech letošního roku město Světlá nad Sázavou, už je minulostí.

28.2.2013
SDÍLEJ:

Poklidné tání. Řeka Sázava ale již několikrát v minulosti dokázala, a to přímo ve Světlé, že se umí rychle změnit v mohutný a nebezpečný tok. Protipovodňová opatření jsou proto namístě.Foto: Ivo Havlík

Zastupitelstvo projednalo a schválilo letošní schodkový rozpočet, který počítá s příjmy ve výši necelých 119 milionů korun.

„Výdajovou stránku rozpočtu charakterizuje suma téměř 128 milionů korun. Vzniklý zhruba devítimilionový schodek vykryjeme úsporami, které samospráva vygenerovala v průběhu minulých let," uvedla místostarostka Lenka Arnotová. Ta dodala, že v porovnání s loňským rokem bude město hospodařit s rozpočtem o osm milionů korun vyšším. „Stane se tak díky novému výpočtu rozpočtového určení daní," vysvětlila Arnotová.

Po vyplacení standardních mandatorních výdajů zůstane radnici na investice asi 32 a půl milionu korun.

Starosta města Jan Tourek v této souvislosti připomněl, že mezi nejvýznamnější investiční akce, které budou letos ve Světlé nad Sázavou uskutečněny, patří i výstavba další části cyklostezky podél Sázavy.

Mrzkovice – Smrčná

„Půjde o úsek v délce jednoho a půl kilometru od lanového mostu přes řeku Sázavu v Mrzkovicích do Smrčné," poznamenal Tourek s tím, že město získalo na tuto akci za více než sedm milionů korun dotaci, která pokryje 85 procent nákladů.

Za zmínku ale určitě stojí i plánované investice města do protipovodňových opatření. Ta spočívají v tvorbě a aktualizaci digitálních povodňových plánů a v zavedení systému povodňové služby a  preventivní protipovodňové ochrany. Znamenají ale také pořízení a využívání hladinových čidel a srážkoměrů.

„Zapomenout nesmíme ani na zajištění provozu varovného a výstražného městského systému, jinými slovy bezdrátového rozhlasu, v jehož dosahu   budou všechny místní části Světlé nad Sázavou," řekla Arnotová a dodala, že bezdrátový rozhlas bude napojen na informační kanály Integrovaného záchranného systému. „Za všechna tato protipovodňová opatření zaplatíme 6,6 milionu korun. Ovšem i v tomto případě jsme byli úspěšní a získali šestimilionovou dotaci," pokračovala Arnotová.

Další miliony korun bude   radnice ve Světlé na Sázavou investovat také do školních budov, občanské vybavenosti a dopravní infrastruktury.

Na modernizaci ve Světlé nad Sázavou čeká i komplex tvořený kavárnou, společenským sálem, kinem a terasou nad ním.
„Architektonickou studii na celkovou rekonstrukci tohoto komplexu již máme zpracovanou. Přestože je celková rekonstrukce velice finančně náročná a nebyl doposud vypsán příslušný dotační titul, nemůžeme již čekat a v této fázi musíme opravit alespoň střechy, abychom předešli případným škodám," řekla místostarostka města Lenka Arnotová. Ta dodala, že tuto položku kryje rozpočet částkou zhruba čtyř milionů korun.

Není bez zajímavosti, že radnice bude  v letošním roce hledat i nové varianty zpřístupnění sídliště Bradlo.

Východiskem je výstavba místní komunikace propojující ulice Na Bradle s ulicí Láneckou. Výkupy příslušných pozemků již podpořila komise pro výstavbu a rozvoj města. V případě prodeje celých pozemků tak mohou prodávající počítat s cenou sto padesáti korun za metr čtvereční.

Autor: Jaromír Kulhánek

28.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení