Psi v naprosté většině případů do samobsluhy nesmějí, ale najdou se i výjimky. S velkou plyšovou figurou psa se pravděpodobně mnozí z nás už setkali. V obchodě, na úřadě, jeden takový plyšák střeží pokladničku na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě. Jedná se o kasičky celorepublikové sbírky, kterou provozuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky neboli SONS. Jeden z těchto sbírkových pejsků se v současnosti objevil i v nákupním středisku COOP v Přibyslavi.

„O pejska se bude starat a kontrolovat ho člen oblastní odbočky SONS Havlíčkův Brod, který je kontaktní osobou pro Přibyslav a okolí. Finanční hotovost z kasičky je pravidelně za asistence pracovníka městského úřadu vybírána a odeslána na ústředí SONS do Prahy," informovala Marie Heilanndová z Přibyslavi.

V ústředí SONS je částka rozdělena. Polovina je určena pro středisko výcviku vodících psů v Praze Jinonicích. Výcvik vodicích psů je velmi drahý a náročný. Vodící pes stojí až 200 tisíc korun. Druhou polovinu obdrží oblastní odbočka SONS a použije ji ke své činnosti ve prospěch zdravotně handicapovaných. Každý pes má mít jméno. Toho plyšového z COOPu pokřtí v pátek 13. listopadu, což je Mezinárodní den nevidomých a slabozrakých, děti z přibyslavské školy.