Práci v něm najde téměř stovka zaměstnanců, hlavně pak žen.

Jak by měl Domov pro seniory vypadat a jaké služby by měl nabízet. To bylo námětem besedy pro veřejnost, kterou ve středu v městském kině uspořádalo město Chotěboř. Besedu zaznamenala také internetová televize.

Investice za čtvrt miliardy korun

„Jedná se o investici v řádu asi 250 milionů korun, která nemá v posledních padesáti letech ve městě obdoby, co do objemu financí a služeb. Město bude muset samozřejmě každý rok vyčlenit v rozpočtu několik milionů na provoz," zdůraznil starosta Tomáš Škaryd s tím, že taková obrovská investice se neobejde bez státních dotací.

Podle starosty má město příslib od Ministerstva práce a sociálních věcí, že ministerstvo poskytne dotaci ve výši 75 procent nákladů, spolufinancování přislíbil i Kraj Vysočina, který už Domov pro seniory Chotěboř zařadil do krajského plánu sítě sociálních služeb.

„Já takovou aktivitu vítám, je to zdařilý návrh. Na Koubku se původně měly stavět startovací byty, dům s pečovatelskou službou a posilovna. Dům pro seniory je rozhodně lepší a doufám, že se jeho otevření dožiji. Myslím, že to bude zařízení, na které se budou jezdit lidé z okolí dívat," prohlásil například Pavel Kejř z Chotěboře.

Podle vedoucí sociálních služeb města Chotěboř Markéty Krejčíkové se v současné době pečovatelská služba v Chotěboři, která byla založena v roce 1978, stará o 169 klientů. Počty seniorů ale rostou, navíc ve městě citelně chybí služba, která by navazovala na práci pečovatelů. „V okolí jsou zařízení pro seniory plná, čekací doba je až dva roky. Například v Havlíčkově Brodě čeká na místo 300 lidí. Chotěboř Domov pro seniory nutně potřebuje," konstatovala Krejčíková.

Zvláštní péče

Nový Domov pro seniory by měl podle Krejčíkové nabízet jak pečovatelskou službu, tak i denní stacionář pro deset klientů, takzvanou odlehčovací službu v počtu čtyř lůžek. Dále Domov se zvláštním režimem pro 60 klientů trpících Alzheimerem nebo demencí a samozřejmě běžný Domov pro seniory s jednolůžkovými pokoji.

Práci by zde mělo najít asi 98 lidí, hlavně žen, což je podle účastníků besedy pozitivní informace, protože v Chotěboři je poměrně značná nezaměstnanost a práci hledají ženy obecně mnohem hůř než muži. „Jen pro zajímavost, náklady na vytvoření jednoho lůžka v takovém domově činí 1,5 milionu. Provoz jednoho lůžka pak stojí 26 tisíc korun měsíčně," zdůraznila Krejčíková.

Podle lékaře Jaroslava Nejedlého z Chotěboře skutečně služby, jako je Dům pro seniory v Chotěboři chybí. Věk pacientů se zvyšuje. „Přibývá lidí, kteří již nejsou soběstační, a ne každá rodina péči o seniora zvládne, léčebna dlouhodobě nemocných není řešení," řekl lékař.

Nadšení budoucích možných obyvatel moderního komplexu ovšem poněkud zchladil tajemník města Chotěboř Milan Linhart. „Zatím máme k dispozici jen technickou studii objektu. Projektová dokumentace se bude teprve zadávat, pak bude následovat výběrové řízení a další kroky. O přípravu stavby se stará desetičlenný tým. Reálné dokončení stavby se předpokládá na rok 2021. Proto žádosti do domova zatím město nepřijímá," upřesnil tajemník.

Předběžný návrh stavby, který zpracoval architekt Jiří Marek, vypadá zajímavě. Mělo by se předběžně jednat o moderní komplex ve tvaru písmene L složeného ze dvou komplexů o třech, maximálně čtyřech patrech, s terasami a střešní zahradou s parkovištěm a zelení. V objekt má být více než 300 místností s bezbariérovými vstupy. Větrání bude zajišťovat vzduchotechnika, což podle architekta znamená, že v místnostech nebude možné otvírat okna. „To je jedna z menších vad, byť objekt se mi moc líbí. Většina lidí v mém věku je otužilá, zvyklá pravidelně větrat a v takovém pokoji kde nelze otevřít okno, se nemusejí cítit dobře," podotkl například Jaroslav Malý. Podle tajemníka Linharta se jedná o kvalitní systém výměny vzduchu, navíc celý objekt je takzvaně pasivní, což znamená, že zajišťuje vysokou úsporu energií.