K pořadí již dvanácté Vilémovické traktoriádě je opět pozvala partička sdružená kolem Martina Reicherta.

„Nejenže si zasoutěžíme, zasmějeme, ale hlavně se po roce zase sejdeme a povíme si, co je nového," uvedl Reichert.

Se svými stroji, které na silnicích nikdy nikdo nepotká, přijelo tentokrát do Vilémova třicet soutěžících. Dorazili nejen z mnoha míst Havlíčkobrodska, ale také z Pardubicka či Plzeňska.

„Tak jako každý rok mohli předvést své jezdecké umění, sílu, odolnost a rychlost svých strojů ve čtyřech disciplínách, které jsme pro ně připravili," pokračoval Reichert a uvedl, že jimi byly jízda do 35 metrů dlouhého vrchu, slalom, rychlostní závod na 150 metrů a divácky nejatraktivnější exhibiční jízda v příkopu plném vody a bahna.

Baví sebe a hlavně diváky

„O vítězství a vavříny tady skutečně nikomu nejde. Chceme hlavně pobavit sebe a také diváky, o které nikdy nemáme nouzi," pokračoval Reichert.

Sám ale nebyl pouze hlavním organizátorem, aktivně vstoupil i do samotné soutěže a absolvoval ji na traktůrku vybaveného motorem Škoda 1203 a převodovkou ruské provenience.

Mezi účastníky letošní Vilémovické traktoriády byli například i Kamil Palán a Lubomír Bárta ze Štoků.

„Jsem tady poprvé a přijel jsem s klasickou frézou, kterou jsem odkoupil od obce a opravil. Jel jsem tři disciplíny, tedy kromě toho bahna, to bych fakt nedal. V kopci jsem zůstal viset, tady Luboš mě musel zachránit a vytáhnout," usmál se Palán.

Jeho kamarád je podstatně zkušenější harcovník.

„Do Vilémova jezdím často, je ale pravda, že jsem pár ročníků vynechal. Letos jsem přivezl traktor domácí výroby 4x4 s motorem s peugeota. Dával jsem ho dohromady s tátou, který ve svém životě vyrobil několik dalších. Traktor doma využíváme už tři roky, jezdíváme s ním hlavně do lesa na dřevo," řekl Bárta. Se svým strojem zvládl nástrahy všech čtyř disciplín. „Nejlepší je samozřejmě jízda ve vodním příkopu. Ta nemá chybu, baví nás jezdce a samozřejmě i diváky," podotkl Bárta.