Právě to vzkázali rodiče ždíreckých školáků, a to prostřednictvím již druhé ankety, vedení tamní základní školy. Dotazníkovou akci vyhlásil ředitel základní školy Ota Benc. Zúčastnilo se jí celkem 136 rodičů. Naprosto jasná většina z nich hlasovala proti tomu, aby se začátek vyučování v základní škole změnil.

„Byl jsem překvapen poměrně jasným ne. Rodiče byli seznámeni dopředu s podmínkami a doufám, že si uvědomovali, že hlasování je jen první krok. Pokud by došlo k úpravě, museli bychom prvně vyjednat změny  v dopravě žáků," okomentoval výsledky  ředitel Ota Benc. Podle jeho názoru možná v rodičích zůstala obava, že škola nebude schopna vyřešit dopravní obslužnost ve prospěch dětí nebo už má většina rodičů nastavený pracovní a rodinný režim podle dlouholetého zažitého řádu.

První internetovou anketu na toto téma ředitel vyhlásil počátkem roku. Anketa rozdělila hlasující na dva tábory. Sdružení rodičů se v této souvislosti dokonce obrátilo na městské radní. Důvodem byla i skutečnost, že v této anketě byl rozdíl v počtu zastánců a odpůrců změny začátku školního vyučování zhruba stejný.

„To, že v této internetové anketě hlasovalo 1 500 respondentů, bylo vzhledem k počtu žáků školy zavádějící," tlumočil vyjádření rady města ždírecký starosta Jan Martinec. Ředitelství školy proto  vyhlásilo anketu novou, kde mohli hlasovat jen rodiče dětí, které školu skutečně navštěvují, a to pod speciálním přihlašovacím kódem.

Podle místostarosty města  Bohumíra Nikla není posunutí školní výuky vůbec jednoduchá záležitost. A to především s ohledem na skutečnost, že hodně žáků do ždírecké školy dojíždí z okolních obcí. V takovém případě je podle Nikla potřeba řešit návaznost autobusových spojů a rovněž pozměnit pracovní dobu ve školní družině.

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou má kapacitu 460 žáků, v současné době poskytuje vzdělání více než třem stovkám dětí.

Podle Ivy Blažíčkové ze Ždírce nad Doubravou v diskusi nad začátkem výuky ve škole hraje u některých rodičů určitou roli zřejmě i síla zvyku, neboť o půl osmé se ve ždírecké škole začínalo celá léta.

„Problém samozřejmě může být u dětí, které do školy dojíždějí. Rodiče mají obavy, že by děti na konci posunutého vyučování nestihly autobus domů," připustila Blažíčková.

„Ke změně zahájení výuky tedy v dohledné době nedojde. Myslím si však, že je třeba v delším horizontu uvažovat  o řešení současného fenoménu. Podle seriózních vědeckých výzkumů trpí drtivá většina školní mládeže spánkovým deficitem v délce dvě hodiny denně," konstatoval ředitel Benc s odkazem na přednášku psychologa Jeronýma Klimeše na První mezinárodní konferenci s tématem Neurověda ve vzdělávání.  „Nedostatek spánku je reálným fyziologickým problémem, který ohrožuje schopnost mozku se učit," sdělil na téže konferenci například neurolog Martin Stránský.

Někteří pedagogové navrhují dokonce, aby se v základních školách začínalo učit až v devět hodin. To rozděluje na dva tábory rodiče i odborníky.  Dětští psychologové mají na „nastartování" dětského mozku jiný recept. Například Václava Masáková z pedagogicko- psychologické poradny si myslí, že stačí udržovat každý den podobný režim a uložit dítě do postele včas.  „Záleží na tom, jak dítě má nastavený biorytmus, kdy si zvyklo chodit spát. Problém je, že dnes rodiny často žijí s posunutým biorytmem, takže děti chodí spát pozdě a potom se těžko ráno ve škole v osm hodin probírají," uvedla psycholožka.

Ministr uvažoval až o deváté hodině

Začít školní vyučování až v devět, to plánoval už loni ministr školství Marcel Chládek.

Podle psychologa Jana Laška by se při posunu nástupu do školy muselo posunout o hodinu úplně všechno. Počínaje odchody rodičů z domu, jejich pracovní doba, pracovní doba a provoz škol, jízdní řády spojů, pracovní doba ve školní jídelně, u lékařů, ve školních družinách, v kroužcích i v zálibách, například i televizní program.

„Máme neblahé zkušenosti s nesmyslným letním časem, to by asi stačilo. Smysl tohoto nápadu mi zcela uniká," nechal se slyšet Laška.

Podle názoru některých rodičů naopak včasný nástup do školy otvírá odpoledne mnohem větší prostor pro mimoškolní aktivity. „Začínat vyučování v 7.30 nebo v osm není pozdě. Dítě si má od malička zvykat plnit povinnosti, byť mu nejsou příjemné. Po škole děti čeká nástup do zaměstnání, kde vám pracovní dobu nikdo upravovat nebude a musíte vstát třeba i ve čtyři hodiny ráno. Většina školáků je ráno nedospalá, protože se až do noci zbytečně dívají na televizi nebo sedí u počítače," vyjádřila se například Lenka Lédlová ze Ždírce.