Ty pomohou desítce obcí a měst v Kraji Vysočina, přičemž tři z nich jsou i z Havlíčkobrodska. Konkrétně jde o Okrouhlici, Chotěboř a Kožlí.

„Dotace iniciovaly samy obce. Ty jsou si velmi dobře vědomy, stejně jako my, že základním předpokladem pro zajištění akceschopnosti jednotek dobrovolných hasičů je spolehlivá technika," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Ten dodal, že o dotaci v celkové výši přesahující částku čtyři miliony korun požádalo v termínu celkem osmnáct obcí, tedy osm žádostí bylo zamítnuto. „Města a obce mohly žádat maximálně o 250 tisíc korun," podotkl Běhounek.

V praxi to znamená, že obce opraví cisternové automobilové stříkačky a vymění například staré nádrže za nové, opraví čerpadla, podvozek cisterny a podobně.

Generální oprava

Více než 208 tisíc korun schválil Kraj Vysočina pro dobrovolné hasiče z Okrouhlice. Podle starosty Lubomíra Pospíchala musí schválená dotace projít zastupitelstvem. „Dotace je samozřejmě spolufinancována z obecního rozpočtu a musíme se řídit podle dotačních pravidel," řekl Pospíchal. Ten dodal, že finanční prostředky obec použije na modernizaci Tatry 148, především na opravu podvozku.

Generální opravu hasičské techniky plánuje také Chotěboř. Ta získala od kraje více než 206 tisíc korun. „Město žádalo kraj o 220 tisíc korun, přičemž celkově půjde na modernizaci hasičské techniky více než jeden a půl milionu korun. Finance samozřejmě půjdou z městského rozpočtu," konstatoval ředitel havlíčkobrodských hasičů a velitel dobrovolných hasičů Chotěboř, Luboš Vacek.

Ten pokračoval, že rozsáhlá modernizace požární techniky pomůže na několik let dopředu. „Automobily Liaz prošly repasí naposledy někdy v osmdesátých letech, a tak si údržbu rozhodně zaslouží," vysvětlil Vacek.

Opravu hasičské cisterny plánuje také obec Kožlí, které kraj schválil přesně dvě stě tisíc korun. „Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Pokud finance odsouhlasí, rádi bychom vynaložené prostředky uplatnily na modernizaci naší požární techniky," uvedl starosta Kožlí a velitel dobrovolných hasičů Václav Husák. Ten podotkl, že se obec řídí dle zásad krajské výzvy.