Na hladinu a břehy řeky, která patří k vyhledávaným turistickým cílům, se vydají už poosmé. Tradiční jarní úklid nazvaný Čistá řeka Sázava se bude konat od 12. do 14. dubna, sdělila to Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Pod taktovkou Posázaví dobrovolníci vyčistí úsek mezi Kácovem a Pikovicemi ve středních Čechách. Uklízet se ale bude opět také na Vysočině, a to po proudu řeky od Havlíčkova Brodu, v režii společnosti Královská stezka, sdružení Lípa pro venkov a řady dalších organizátorů, mimo jiné i rybářů a hasičů.

Každoročně se do úklidu zapojují stovky dobrovolníků. 
S jejich pomocí se z hladiny 
a břehů toku sesbírají odpadky, které pak nákladní auta vozí na skládky. V osmileté historii projektu loni poprvé nepořádku ubylo. Dobrovolníci mezi Havlíčkovým Brodem a Pikovicemi, což je úsek dlouhý bezmála 190 kilometrů, přesto sesbírali přes 30 tun odpadu.

„Těší nás, že se pro řadu dobrovolníků účast na úklidu řeky Sázavy stala už pravidlem. Každoročně odvedou obrovský kus práce.

oděkovat ale musíme všem dalším partnerům, kteří se do projektu zapojují, třeba poskytnutím jídla, střechy nad hlavou, lodí či ochranných pomůcek pro dobrovolníky nebo finančních příspěvků," uvedla ředitelka Posázaví Bohunka Zemanová.

První ročník Čisté řeky Sázavy se uskutečnil v roce 2006 v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na akci dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 úklid organizuje Posázaví. Projekt je nekomerční aktivitou založenou na dotacích 
a dobrovolnosti účastníků.

V prvních ročních se řeka uklízela mezi městem Sázava 
a Pikovicemi ve středních Čechách, později se k akci přidali další organizátoři. Nyní se břehy Sázavy uklízí napříč dvěma kraji, Středočeským 
a Vysočinou.

(čtk, edi)