Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Docházku úředníků pohlídá od podzimu virtuální terminál

Havlíčkův Brod – Zcela nový systém elektronické evidence docházky v těchto dnech testuje městský úřad v Havlíčkově Brodě.

13.8.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Systém takzvaného virtuálního terminálu bude městský úřad v Havlíčkově Brodě používat jako jediný v okrese. Jak se systém osvědčí, bude jasno nejdřív na podzim. „Systém elektronické evidence docházky na MěÚ v Havlíčkově Brodě dosud zaveden není, v těchto měsících probíhá pouze jeho testování a zkušební provoz. Nejedná se o systém kontroly docházky, ale o evidenci docházky," informovala mluvčí městského úřadu v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

Jak upřesnila, tento systém bude zaveden z několika důvodů. „Prvním je skutečnost, že bude sbírat zdrojová data pro zpracování platů. Dalším důvodem je, že poskytne on-line informaci ostatním pracovníkům o přítomnosti konkrétních zaměstnanců na pracovišti, nebo o jejich dalších aktivitách, což je například pracovní cesta, různé pochůzky a podobně," vysvětlila Doležalová.

Úředníci si na novinku zvykají

Zaměstnanci městského úřadu si na nový systém evidence teprve zvykají a pomalu se s ním sžívají. Jak ale rozpačitě říkají, tento systém pracuje prostřednictvím počítače.
V praxi to funguje tak, že úředník přijde ráno do práce, zapne svůj počítač a zadá svoje heslo. Až dosud používal městský úřad v Havlíčkově Brodě systém identifikačních čipových karet.

„Uvidíme, jak to bude vypadat do budoucna. Ohlásit svůj příchod do práce u vchodu do úřadu osobní kartičkou, stejně tak označit odchod domů nebo pracovní pochůzky nám připadá přehledné až dost. Bohužel, naše počítače nejsou nejrychlejší. Takže když přijdete do práce, spustíte počítač, a než vůbec začne fungovat a vy se můžete přihlásit, přicházíte o cenné minuty. Navíc je otázka, co se bude dít, kdyby například došlo k výpadku proudu a kolapsu počítačové sítě," přemýšlejí někteří úředníci.

„Tento systém čili systém takzvaného virtuálního terminálu, kdy každý zaměstnanec komunikuje prostřednictvím svého počítače, byl při výběru dodavatele upřednostněn před  takzvanými kartičkami u vchodu z důvodu  pořizovací ceny," vysvětlila stručně hlavní důvody změny evidence docházkového systému mluvčí městského úřadu Doležalová.

Městský úřad sídlí v pěti budovách. „Pořizovací cena činila zhruba 25 až 30 procent nákladů oproti nákladům na pořízení systému pracujícího na principu kontaktních čipů například typu Dallas, či identifikačních karet," doplnila mluvčí Doležalová, zdůrazňujíc, že do elektronického systému jsou zahrnuti všichni zaměstnanci městského úřadu, bez rozdílu, včetně technického personálu.

„Evidence docházky dosud fungovala v písemné formě. Písemná forma vyhovovala, ale  neposkytovala aktuální informace o přítomnosti zaměstnance na pracovišti, na pracovní cestě, na dovolené  a podobně. Jak se nový systém osvědčí,  budeme schopni sdělit nejdříve v měsíci říjnu. Dosavadní zkušenosti ukazují na to, že je třeba ještě takříkajíc doladit drobné nepřesnosti," upřesnila mluvčí Doležalová.

Jak se ukazuje, městský úřad v Havlíčkově Brodě je zřejmě jediný v okrese, který se při evidenci docházky zaměstnanců hodlá spolehnout hlavně na počítače a na virtuální terminál.

Ostatní úřady: Čipové karty stačí

„Já bych z toho měl obavy. Nedávno jsme měli problémy s hlavním elektrickým rozvaděčem a nebylo to nic příjemného," konstatoval tajemník městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera. Jak upřesnil, používá městský úřad v Chotěboři systém čipových karet a je s ním náramně spokojený. „Tento systém, narozdíl od docházkové knihy, která by byla až příliš archaická, zajišťuje  úplný přehled o docházce zaměstnanců, o pohybu služebních vozidel. Navíc umožňuje prostřednictvím webových stránek i občanům Chotěboře rychle zjistit, který úředník je na radnici zrovna přítomen. S tímto systémem jsme spokojeni, navíc máme ochranný systém a záznamové zařízení, který umožňuje dohledat údaje, kdyby došlo k poruše. Není důvod to měnit," vysvětlil tajemník.

Stejný systém má podle místostarostky Lenky Arnotové i Světlá nad Sázavou. „Máme systém čipových karet a jsme s ním spokojeni," sdělila Arnotová. 

„Máme svůj elektronický systém, nějaký virtuální terminál, to mi připadá zbytečně moc technické. Navíc mi není úplně jasné, jestli musí být počítače zaměstnanců zapnuté stále a i v době, kdy u nich úředníci zrovna nesedí, což by zrovna nebylo ekonomické," zamyslel se starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk.

Zcela obyčejný systém ve formě klasické docházkové knihy používá dosud město Ždírec nad Doubravou."Jsme jen malý městský úřad, s malým počtem zaměstnanců. Všichni se mezi sebou známe, víme, kam kdo chodí. Docházková kniha nám úplně stačí," konstatoval starosta Jan Martinec.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení