„Po celé loňské léto probíhaly stavební úpravy našeho vodojemu spojené s kompletní výměnou technologie. Máme připojený nový zdroj vody, vrtanou studnu vzdálenou asi 400 metrů od vodojemu,“ informoval starosta obce Pavel Chlád a celý proces přiblížil obyvatelům obce i v místním zpravodaji.

Celá akce začala už na podzim roku 2016, kdy v Dolním Městě bojovali s nedostatkem vody v obecním vodojemu. Tenkrát zastupitelstvo rozhodlo že je potřeba získat druhý nezávislý zdroj pro veřejný vodovod a provést modernizaci technologie starého vodojemu.

„Nová elektropřípojka do vodojemu nám zajistí bezproblémový přívod elektřiny. Měli jsme při stavbě ale také trochu smůly. Hned první den po spuštění nového vrtu nám do něj uhodil blesk. Naštěstí se celý systém automaticky vypnul, poslal nám přes SMS zprávu o odpojení a zásobování vodojemu vodou tak nebylo dlouhodobě narušeno,“ prozradil starosta.

Celá akce stála přesně 4.199.800 korun bez DPH. Kraj Vysočina přispěl částkou přes tři miliony korun. Zbytek hradila obec. 

Akce to nebyla nijak jednoduchá. Předcházelo majetkoprávní vypořádání pozemků pod vodárnou a okolo vodárny, kde obec vykoupila pozemky od soukromých majitelů . Následovala žádost o dotaci na průzkumné práce při hledání vhodného zdroje vody, dále projektová dokumentace na technologii vodojemu (jako je úpravna vody, měření a regulace) a připojení nového vrtu. Nakonec výběrové řízení a žádost o dotaci. Konkrétní práce začaly loni na jaře.